2012/05 Co si psali naši předkové XXXV.

Datum: 14/05/2012 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji | Autor: Antonín Crha

Pro naše, už třicáté páté, pokračování seriálu „O čem si psali naši předkové“ jsem vybral pohlednici, kterou jsem si přivezl nedávno z jedné burzy. Jedná se o jednu z nejstarších pohlednic Bohunic,s jedním zcela ojedinělým snímkem. Na pohlednici je zobrazena budova zahradnické školy, okolí kapličky, severní část ulice Havelkovy a zejména bohunická nemocnice a chudobinec. Ale pozor! Nikoliv ta, kterou u nás máme dnes. Pozorný čtenář by mohl zjistit, že vyobrazená nemocnice je dnešní Základní umělecká škola na ul. Amerlingova. Matně si vzpomínám, že jsem kdysi četl, že v minulosti tyto dvě budovy sloužily k sociálně – zdravotnickým účelům.
Pohlednice je z období těsně po roce 1900 a byla vydána jako soukromá pohlednice, nákladem Jindřicha Rothscheina z Bohunic.
Protože však pohlednice nemá psaný text, přikládám text z jiné pohlednice, kterou mám vícekrát a jejíž obrázek jste již viděli.
Antonín Crha
místostarosta

Přepis textu:
Milý Toníku!
Odpusť, že jsem Tě v Praze nenavštívil, rád bych tak býval učinil, ale sám první den jsem tam nechtěl jít, poněvadž jsem se bál, že bych netrefil, druhý den jsem byl s bratrem v Radotíně a třetí den jsme přišli z rajský zahrady pozdě tak jsem tak nemohl učiniti. Z Prahy jsme jeli 71/2hod večer. Na sv. Václava již do Prahy nepojedu, ale sejdeme se již až o vánocích doma.
Tvůj Cyril.