2012/01 Václav Havel v nás…

Datum: 02/01/2012 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji | Autor: Antonín Crha

Je 4. neděle adventní, 18. prosince 2011, sedím doma u počítače a přemýšlím, co pěkného Vám sdělit a napsat. V jistém okamžiku přichází informace o úmrtí Václava Havla. Hlavou se mi rozběhly spousty vzpomínek na tohoto vzácného a mimořádného člověka. Nikdy jsem se s ním osobně nesetkal, a přesto mi byl velmi blízký. Poslouchám v televizi, jak se o jeho životě vyjadřují různé osobnosti naší země.
Uvědomil jsem si, že Václav Havel má pro nás, teď po své smrti, možná ještě větší význam, než za svého života. Zůstává zde totiž jeho jedinečný a hluboký odkaz. Je to odkaz, který je určený pro mne, pro Tebe, pro každého z nás.
Byl to člověk, který vždy ztělesňoval to, o čem mluvil. Nikdy necouvl, i když bylo zjevné, že za to draze zaplatí. Žil totiž pravdivě podle svého nedeformovaného svědomí. Většina lidí oceňovala jeho skromnost, pokoru, smysl pro spravedlnost, statečnost… Kdybychom dokázali každý z nás žít podobně jako on, žilo by se nám, nejen v naší zemi, lépe.
Stojíme na začátku nového roku. My ještě nevíme, jaký bude. Budeme se však zcela jistě spolupodílet na jeho utváření, v našich rukou je možnost udělat ho lepším. Možná nedokážeme změnit celou zemi, ale určitě dokážeme alespoň trošku k lepšímu proměnit sami sebe, naši rodinu a naše okolí. Václav Havel totiž žije dál, žije v nás všech.
Odcházím na Moravské náměstí zapálit svíčku za Václava Havla…  
                            Antonín Crha, místostarosta