2011/12 Cesta do Moravan

Datum: 19/12/2011 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji | Autor: Antonín Crha

Kdysi, hodně dávno, někdy na začátku osmdesátých let to bylo místo, kde rostly třešně, byla velká roklinka a příjemné místo na procházku. Postupem doby byla rokle zavezena odpadem a hlínou, na které vznikly rozlehlé zahrádky. Stále se však jednalo o místo příjemné k procházce a odpočinku.
Ano, mám na mysli cestu do Moravan, zejména její úsek od potoka Leskava směrem nahoru, nebo-li na jih.
Leč doba se změnila a Moravany bez konzultace s vedením města Brna, nebo městskou částí Bohunice, propojily naši „polňačku“ se svým územím pěknou asfaltkou. Od té doby se jinak poklidná vycházková trasa změnila ve frekventovanou komunikaci, kterou využívají zejména moravanští k cestě do Bohunic a dál, a bohuničtí na nákupy v obchodním centru Futurum.
A právě nad cestou do nákupního centra bych se chtěl zamyslet. Nevím, jestli jste si milí spoluobčané někdy změřili délku cest přes Podsedky (polňačkou) oproti cestě po Lánech a Vídeňské. Já jsem si tu práci nedávno dal. Cestou tam, za nákupy jsem jel po Lánech, kolem Fordu a Vídeňskou ulicí, protože směrem od Bohunic je dopravním značením cesta do Moravan uzavřena a nechtěl jsem riskovat pokutu. Nazpět jsem jel po nové silnici od Moravan, pod dálnicí, přes koleje a potok Leskava a dále po Podsedkách.
K mému velkému překvapení jsem zjistil, že obě cesty jsou stejně dlouhé. Tento fakt jsem si následně ověřil i na mapovém webu (zde jsem zjistil rozdíl cca 100m.).
Po tomto zjištění jsem si položil otázku: „Proč jezdíme po „polňačce“, riskujeme rozbití auta, přejetí chodce, srážku s protijedoucím autem, které na nepřehledném úseku nevidíme, pokutu od policie, když existuje jiná, stejně dlouhá a hlavně pohodlnější cesta?“.
Odpověď nemám, tu znají jen ti, kteří tudy jezdí. Ale pro sebe mám řešení. Už nikdy po Podsedkách, je to totiž úplně zbytečné.  
Antonín Crha
místostarosta