2011/07 Odpadkové koše

Datum: 08/07/2011 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji | Autor: Antonín Crha

Jednoho dubnového dne jsem šel po ulici Švermova na zastávku tramvaje. Z domu Švermova 2 vyšla mladší paní v červené bundě a v ruce nesla sáček odpadků z domácnosti. Byl jsem docela zvědavý, jak v praxi funguje to, že si tento vchod uzamknul a oplotil svoje kontejnerové stání a jak si dotyčná s plnýma rukama tašek bude odemykat branku ke kontejnerům.
Leč, naše milá „Červená Karkulka“ prošla kolem kontejnerů až na roh Švermova 3, kde vhodila pytel s odpadky do drátěného odpadkového koše, který tímto zcela ucpala. Poté nasedla do auta a odjela.
Zcela běžný nešvar poslední doby. Místo, abych zanesl svůj pytel s odpadky do (nejlépe svého) kontejneru, tak jej vyhodím do nejbližšího odpadkového koše. Že ho zaplním, nebo ucpu? No a co? Přece s tím nepůjdu do kontejneru. To by bylo o, no řekněme 20, možná 30 kroků víc!
Jsme líní jak želvy na písečné pláži. Lidé, proberme se! Vždyť přece tomu, kdo jde za mnou musí zákonitě jeho pet láhev, nebo obal od tatranky mojí vinou přepadnout z ucpaného koše na zem. Přece chceme, aby místo, kde bydlíme vypadalo trochu k světu. Když vyhodím papír na zem, musí jít někdo jiný a sebrat ho. Proč to děláme? To nám opravdu na ničem nezáleží?
Koše vyvážíme 3x týdně a máme je na 155 stanovištích. Častější vyvážení už není možné a ani nemá cenu, aby koše suplovaly kontejnery na domovní odpad. I tak to stojí obec skoro 300.000,-Kč ročně.
Milí bohuničtí spoluobčané, včetně „Červené Karkulky“ prosím Vás, pojďme se k místu našeho bydliště chovat tak, jak si zaslouží!
Přeji vám příjemné prožití teplých prázdninových dní.
                            Antonín Crha
                            místostarosta