Novinky z Bohunic

Datum: 09/07/2021 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji, Novinky z Bohunic | Autor: Antonín Crha

Velká výluka tramvají v Bohunicích začíná.

 V měsíci květnu a červnu jsme si tak trochu „osahali“ jaké to je, když k nám do Bohunic nejezdí tramvaje, jak by měly a jak jsme zvyklí. Nijak zásadně nás to však zatím neomezilo.

Ale o prázdninách už tomu bude jinak. Jak jsem již zmínil v minulém čísle zpravodaje, díky rekonstrukci kolejového svršku v celé délce na území Bohunic k nám žádná tramvaj nepojede.

A jak tedy budeme cestovat do centra?
Autobusy x6 a x8 nás dovezou k zastávce tramvaje Ústřední hřbitov (u hlavního vchodu do hřbitova). Odsud pak pojedeme tramvají č. 2, 5, 6 nebo 8 dál do města. Pokud pojedeme do Bohunic, bude cesta opačná. Na zastávce Ústřední hřbitov přestoupíme na autobusy x6 nebo x8.
Nebude to nic příjemného, ale je to naštěstí jen na dva měsíce. Odměnou nám bude zrekonstruovaná trať postavená již v technologii, která by měla být výrazně tišší než dosud.

Nová tramvaj do Bohunic?

Jak jistě víte, probíhá výstavba tramvajové tratě k bohunické nemocnici a ke kampusu. S tím je spojen odklon jedné ze stávajících linek tímto směrem. Tramvaje se rozdělí v místě posunuté zastávky Osová.
V návaznosti na tuto skutečnost probíhají jednání o přidání celé jedné linky, která by jezdila až na konečnou do Starého Lískovce. Patrně ponese č. 10. Pokud se tak stane, jezdily by přes Bohunice tři tramvajové linky.
A kdy bude trať ke kampusu otevřena? Když půjde vše tak jak má, svézt bychom se mohli už na podzim příštího roku.

 Jiná organizace tramvajových zastávek

S tím, co jsem napsal výše, souvisí fakt, že všechny bohunické tramvajové zastávky musí být upraveny tak, aby umožnily zastavení dvou tramvajových souprav současně. Ve vzdálené minulosti tomu tak už bylo. Pak tato potřeba pominula a DpmB zbudoval přes koleje dočasné přechody. Tak to zůstalo dosud.
Budoucnost si však vyžádá změny. DpmB je nucen se vrátit k původnímu projektu dvou tramvají současně na zastávce.
Pokud k tomuto plánu dojde, co se změní?
Přechody přes koleje budou posunuty až na samý okraj asfaltové plochy nástupního ostrůvku ve směru z centra. Tramvaje už nebudou zastavovat tak elegantně proti sobě, ale zastávkové označníky budou vůči sobě vždy na opačném konci nástupišť.
Pokud bych použil příkladu zastávky Běloruská, tak označník a začátek nástupního ostrůvku do centra by byl v místě, kam byl přesunut během rekonstrukce minulé dva měsíce. Z centra bychom jej našli naopak úplně na druhé straně v místě, kde začíná chodník nahoru na Uzbeckou ulici.

 

Den otevřených dveří v domě „Bohunka“

Jak jsem psal v minulém čísle, multifunkční dům na ul. Pod Nemocnicí č. 25 získal ve veřejné anketě název Bohunka.

Takže už víme, jak se jmenuje, ale asi málokdo měl možnost se podívat dovnitř.
Tato možnost přichází. V pondělí 30. srpna 2021 v Bohunce proběhne den otevřených dveří. Začínáme v 10hod. Příchozí uvidí novou školku, komunitní centrum a bude-li možnost, tak nahlédneme i do některého z bytů. Samozřejmě bude k vidění i zahrada.

 

Bohunický hudební podzim

Bohunický hudební podzim 2020 byla jedna z mála kulturních akcí, které se podařily v loňském covidovém roce v Brně uskutečnit. Jsme za to rádi.
A počítáme s ní i pro rok letošní. Proběhne první dva čtvrtky v měsíci září, a to konkrétně 2.9. a 9.9.

 

Stavební práce

Z důvodu rozsáhlých výluk v tomto a minulém roce, způsobených covidovou situací a celosvětovým lockdownem, je na výrobním trhu kritický nedostatek řady materiálů. Nás tato skutečnost bohužel postihla v souvislosti s rekonstrukcí hřiště při ul. Souhrady. V současnosti totiž chybí na stavebním trhu „železo“ a dřevěné lepené segmenty, ze kterých mají být vyrobeny herní prvky. Proto jsme nuceni posunout termín dokončení rekonstrukce minimálně do konce července. Všechny nás to mrzí, ale jiné řešení v tuto chvíli není.

Ke konci června byly zahájeny také práce na chodníku kolem psího výběhu z ulice Pod Nemocnicí k zastávce autobusu Stará nemocnice na Jihlavské ulici.

 

Milí přátelé,

přichází asi nejočekávanější a nejoblíbenější období v roce – prázdniny a čas dovolených. Po roce restrikcí a omezení je to čas, kdy si snad budeme moci vydechnout, odpočinout si a nabrat nové síly. Ať už budete někam cestovat či trávit dovolenou doma, přeji Vám krásné zážitky, radost a pohodu a samozřejmě šťastný návrat. A nezapomeňte: „Všude dobře, doma nejlíp“ J

Přeji Vám pohodové léto a těším se na další setkávání s vámi.

Antonín Crha

váš starosta