Jak třídit smysluplně odpad IV.

Datum: 26/03/2021 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji, Novinky z Bohunic | Autor: Antonín Crha

V uplynulých třech číslech našeho zpravodaje jsem se postupně zabýval všeobecnými informacemi k třídění odpadu, dále „žlutými“ a „modrými“ kontejnery.

 

Dnes bych se rád zmínil o kontejnerech na sklo a textil.

Kontejnery na sklo máme v Bohunicích už téměř výhradně v podobě tzv. „zvonů“, a to jednak vždy ve dvojici pro čiré a tmavé sklo, nebo uvnitř dělené se dvěma otvory rovněž pro čiré a barevné sklo.
Myslím, že je nám všem asi jasné, co do těchto kontejnerů patří – jen a jen sklo. Trochu jsem pátral, jak je to s mastnými lahvemi – např. od olivového oleje. U skla mastnota nevadí, při technologii jeho zpracování se totiž sklo odmašťuje.
Je tomu tedy přesně opačně než u papíru a plastů, kde je mastnota hlavním nepřítelem. Tyto mastné věci patří do černého kontejneru.
Zajímalo mě také, jak je to s dělenými „zvony“ při vysypávání. Často slýchám: „My se s tím třídíme a svozová firma to pak přece stejně nasype na jednu vlečku a zase to smíchá“.
Ne, tak to není J. Nádoby na sklo mají dvoje otevíratelné podlahy. Tedy řidič vyzdvihne zvon nad svozové auto, otevře nejdříve např. bílé sklo, vyprázdní obsah. Poté otevře druhou podlahu a obsah barevného skla vysype za přepážku na korbě vozu. Tak se zajistí, že obsahy obou částí se v autě nepromíchají, tudíž třídění skla při separaci má skutečně smysl.

 

Pokud máme doma nějaký přebytečný textil, většinou se asi jedná o obnošené oblečení, nebo oblečení, ze kterého někdo z naší rodiny „vyrostl“. Pak hledáme způsob, jak se ho zbavit – ideálně, aby ještě někomu posloužilo.

V Bohunicích máme dvě možnosti. Vždy na jaře a na podzim probíhá sběr šatstva pro Charitu ve staré hale T.J. Tatran Bohunice. Toto řešení je ideální pro větší objemy oblečení.

Nebo je možné věci uložit do bílých kontejnerů na textil, které jsou trvale rozmístěny po Bohunicích.
Pozor do těchto kontejnerů nepatří výhradně oblečení, ale i použitelná obuv, hračky a bytový textil. Věci musí být čisté a suché, ideálně zabalené v plastovém pytli. Nepatří do nich koberce.

Kontejnery vyváží společnost SAKO. Od ní berou obsah kontejnerů zpracovatelské společnosti, které se rozhodují, co se s ním stane. Část jde na Charitu, část do 3. světa, část se recykluje. Zbytky, které nelze nijak využít se vrátí do spalovny a spálením se z nich vyrobí teplo a elektřina.

 

Příště se zde dočtete o kontejnerech na drobný elektroodpad a bioodpad.
Antonín Crha
váš starosta