NEBOJME SE. PO ZIMĚ PŘIJDE OPĚT JARO.

Datum: 03/02/2021 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji, Novinky z Bohunic | Autor: Antonín Crha

Milí přátelé,

je začátek února. Za normálních okolností by v tuto chvíli byla plesová sezóna v plném proudu. Také my bychom zřejmě pořádali náš obecní ples. První dva ročníky se prý docela vydařily. Probíhaly by společenské akce, vítání občánků, velké svatby…  Nic z toho se v současné době bohužel dít nemůže. Než bude možné uspořádat vítání občánků, děti už budou na kolébku zřejmě trošku odrostlé. Ale to nevadí, už jsem vítal i děti školou povinné. Také to snad zvládneme.

Již téměř rok nás omezují vládní opatření. Je jich hodně a nejsou příjemná. Věcí, které nemůžeme a nesmíme je mnoho a tento stav trvá už dost dlouho. Je to únavné a nepříjemné. Ale já tu nechci lamentovat nad současnou situací. To není a nesmí být úkolem starosty. Jenže, občas si mi někteří z vás postesknou, že „žijeme v těžké době“. Myslím, že to není tak úplně pravda. Těžká doba byla například za války. Naše doba určitě není jednoduchá a přináší řadu problémů a výzev, které tu dřív nebyly. Na druhou stranu  máme co jíst, co pít, co si obléknout, máme kde bydlet, kde spát, někdo se postará o odvoz odpadu… Když si ho objednáme, dovezou nám zboží až do domu nebo si je vyzvedneme ve výdejních okénkách. Můžeme vyrazit do přírody na procházku a dělat tak něco pro posílení své imunity a dobré nálady. Pravda, trochu hůř jsou na tom naše děti, které prožívají velmi „divoký“ školní rok. Distanční výuka samozřejmě nedá dítěti totéž, co stejný čas ve škole, byť jsou děti, zejména starších ročníků, možná za více volna rády. Velkým problémem jsou bohužel vznikající existenční problémy, zvláště u některých lidí a profesí. To je mi moc líto a doufám, že se situace co nejdřív zlepší.

Únor je i měsícem, kdy vrcholí zima. Tyto řádky píšu v půli ledna, kdy se konečně „ukázala“ skutečná zima. Trochu nám nasněžilo – alespoň tolik, aby se děti párkrát svezly na saních a na bobech, ale vzápětí sluníčko začalo sníh rozpouštět. Letos, poprvé po mnoha letech, jsme vůbec nepostavili na hřišti TJ Tatran mantinely pro kluziště. Nějak to nedávalo smysl. Kdyby byla náhodou mrazivá zima a nám se podařilo udělat led, směli bychom na naši ledovou plochu, díky vládním opatřením, vpustit jen cca 4-10 bruslařů. Opravdu nevím, jak bychom se o bruslení „podělili“, a jak bychom vybrali toho, kdo smí bruslit a kdo nikoliv.

 

Registrace na očkování COVID 19

 

Dne 15. ledna byla spuštěna registrace na očkování proti nemoci COVID 19. Pro některé seniory, kteří by očkování chtěli, může být problém se zaregistrovat. Proto nabízím pomoc. Kdo má tyto problémy, spojte se se mnou. Rád vám pomohu. Nejlépe telefonicky (724 150 608) nebo za vámi přijdu.

Tato nabídka je vedena snahou pomoci těm, kteří se svobodně rozhodli očkování podstoupit. Samozřejmě nemohu zaručit, že se rezervace termínu očkování podaří, to bude záviset také na funkčnosti rezervačního systému a množství vakcín zajištěných vládou ČR. Ale můžeme to řešit společně.

 

Pyžámka pro dětskou nemocnici

Jak možná někteří víte, probíhá sbírka dětských pyžámek pro brněnskou dětskou nemocnici. Sbírka končí 6. února. Vzhledem k tomu, že ne každému se chce zajet s pyžámky do nemocnice nebo na Odbor zdraví Magistrátu města Brna, kde jsou sběrná místa, můžete je přinést mně. Postarám se o jejich předání. Několik balíků pyžámek jsem již předal 1. náměstku primátorky panu Petru Hladíkovi, který má ve své gesci mimo jiné oblast zdravotnictví.

Kulturní akce v květnu a září

Ministr zdravotnictví již nyní avizuje, že velké společenské akce budou letos i nadále hodně omezené. My jsme optimisté, a proto připravujeme, stejně jako minulý rok, Letní autokino a Bohunický hudební podzim. Filmy sice ještě vybrány nemáme, ale termíny ano. Promítání proběhne 20. a 27. května 2021. Věřím, že se opět domluvíme s OC Kaufland a že nás jako při již proběhlých promítáních pustí na své parkoviště. Respektive, že společnost Kaufland bude opět spolupořadatelem. Bohunický hudební podzim by měl proběhnout tradičně první a druhý čtvrtek v měsíci září letošního roku. Samozřejmě opět na náměstí před radnicí. Jakmile bude známo hudební obsazení, budeme vás o něm informovat.

 

Milí přátelé,

nepodléhejme chmurám a špatné náladě, zachovejme si dobrou mysl a všímejme si i hezkých věcí. Mysleme na sebe navzájem, dívejme se kolem sebe a pomáhejme si. Vždyť dávat přináší větší radost než brát. A aktivní pomoc je darem z nejvzácnějších. Dělejme, co můžeme, ať zaháníme smutek, strach a obavy. Buďme nositeli dobrých zpráv a naděje. Po každé zimě přece přichází jaro a s ním nový život a nový začátek…

Těším se na další setkávání s vámi.

Antonín Crha

váš starosta