Autokino a koncerty – text ze zpravodaje

Datum: 07/09/2020 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji, Novinky z Bohunic | Autor: Antonín Crha

Máme za sebou prázdniny a téměř celé léto. Možná si řekneme, že letos za moc nestálo. Červen propršel, červenec také. Srpen to sice trochu zachránil a mohli jsme si užít teplého až tropického počasí, ale to už přišlo pro některé pozdě.

Protože nabídka kulturně-společenského charakteru nebyla o prázdninách nijak velká, uspořádali jsme letní autokino. Tato akce vůbec poprvé spojila na jednom projektu bohunickou radnici a obchodní centrum.
A tak jsme mohli shlédnout po 4 srpnové čtvrtky na parkovišti OC Kaufland postupně filmy 3BOBULE, JOKER, V SÍTI a VLASTNÍCI.

Už první film 3bobule ukázal, že se tato neobvyklá akce trefila do vkusu mnohých z vás.

Jsem rád, že tento projekt pro nás trochu neznámý a neobvyklý, si našel své příznivce. Kdo ví, třeba nebude poslední J.
Ale tím nabídka zmíněných kulturních akcí nekončí. V tomto měsíci proběhne již 4. ročník Bohunického hudebního podzimu.

Na začátku září, přesně 3.10.2020 od 17 hod. se můžeme těšit na Standu Hložka a od 19 hod. na kapelu Kamelot. Následující čtvrtek 10.10.2020 pak na kapelu Alband a zejména na The Bugles – The Beatles Revival.

Pozvánku najdete na této stránce dole. Tradičně budou vystupovat na vyvýšeném pódiu na náměstí před bohunickou radnicí (OC Kalinka). Vstup je zdarma. Těším se na vás.

 

Nové lavičky

V minulosti jsem od našich spoluobčanů i od úředníků radnice zaznamenal několik připomínek a podmětů ke kvalitě a rozmístění laviček. Bohunický zastupitel pan Pešava zpracoval i jistý přehled stavu laviček v nejstarší, jihovýchodní části Bohunic. Na základě těchto skutečností jsme rozhodli o jejich postupné obnově v celých Bohunicích.
Jako první jsme vybrali právě jihovýchodní, nejstarší část Bohunic, kde byly lavičky za hranicí své životnosti.

Sledovali jsme několik cílů. Předně jsme se snažili rozmístit lavičky na chodnících tak, aby byly rovnoměrně od zastávky tramvaje Běloruská až po poslední bytový dům. Aby jejich vzdálenost byla docházkově přijatelná pro seniory s nákupem. Také jsme se snažili dát lavičky z důvodu hluku dále od oken bytových domů, protože to patřilo mezi nejčastější připomínky veřejnosti. Vybrali jsme lavičky, které jsou velmi odolné, protože ty staré nám vandalové často rozbíjeli.
Samozřejmě se stalo, že některé lavičky nezůstaly na svých místech, ale byly přesunuty jinam. Některé byly odstraněny bez náhrady, jiné instalovány nově.
Vím, že obměna laviček veřejnost hodně překvapila. Z počátku negativně, protože si mysleli, že lavičky odstraňujeme bez náhrady. Následně, když zjistili, že jde jen o obměnu začaly chodit reakce pozitivní.
Moje představa je, že bychom každý rok obměnili lavičky přibližně ve čtvrtině území, a tak měli v celých Bohunicích během 4 let lavičky nové.

 

Rekonstrukce prostoru kolem obchůdků v OC Kalinka

Jak jsem již zmínil vícekrát, cca v polovině září začne rozsáhlá rekonstrukce prostoru kolem obchůdků v OC Kalinka. Podle projektové vizualizace by zde mělo vzniknout další hezké prostranství, které bude zvát k oddychu, zastavení se, posezení…
Stavební práce samozřejmě zkomplikují běžný život a pohyb v této lokalitě. Omezí přístup do obchodů a na radnici.  Nicméně, použil bych slogan, který často vídám na opravovaných úsecích silnic: „ J Omlouváme se, musíme to opravit J“.
Věřím, že výsledek bude stát za to!

 

Školy a školky

Největší pracovní činnost o prázdninách probíhala tradičně ve školách a školkách. V MŠ Amerlingova se podařilo s vypětím všech sil a s malým zpožděním dokončit rekonstrukci kuchyně. Práce se zde ale nezastaví. Bude se, už za plného provozu, pokračovat na přebudování školnického bytu na dílnu keramiky. Samozřejmostí je bezpečnost dětí. Tyto se s dělníky vůbec nepotkají. V MŠ Uzbecká jsou nově zrekonstruované třídy. Tady žádné zpoždění nenastalo, a tak děti přichází do nově upravených, čistých prostor. V ZŠ Vedlejší ustaly skoro rok trvající stavební práce. Ve třídách sice ještě chybí nábytek a vybavení, ale už to snad nebude dlouho trvat. A tak se mohou žáci i učitelé brzy těšit na nové učebny chemie, fyziky a přírodopisu. Součástí stavební akce byly nové rozvody internetu a například i výtah. Na ZŠ Arménská jsme mimo jiné řešili prasklé potrubí rozvodů „požární“ vody. Nově bylo instalováno přes 50m potrubí o průměru 8cm.

 

Koronavir

Odborníci říkají, že koronavir udeří na podzim znovu v plné síle. No, popravdě on nás úplně zlobit nepřestal. Ale pokud budou mít pravdu už to pro nás nebude tak nové a překvapující.
Chtěl bych ale zmínit zejména směrem k seniorům a hendikepovaným, že kdyby bylo potřeba, zde na bohunické radnic najdete pomoc. Dokázali jsme vám pomoci na jaře, bude-li to potřeba pomůžeme vám i na podzim.

 

Milí přátelé, milé děti,

začal další školní rok. Ten minulý byl takový divný. A tak vám přeji, aby nový školní rok a nový poprázdninový čas byl časem nových nadějí a nového začátku.

Těším se na naše společná setkávání.

 

Antonín Crha

váš starosta