Novinky v Bohunicích – z obecního zpravodaje

Datum: 04/11/2019 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji, Novinky z Bohunic | Autor: Antonín Crha

Zastávka tramvaje Běloruská nově

Současná podoba tramvajové zastávky Běloruská je již z doby její výstavby, tedy z konce 70. let 20. stol. Těch 40 let nám sloužila dobře. Ale přišel čas na změnu. A tak, ještě v letošním roce, zahájíme její rekonstrukci.  Možná to bude znamenat drobné nepříjemnosti při čekání na náš spoj, nebo budeme muset obejít kousek rozkopaného chodníku. Ale pevně věřím, že nová hezčí zastávka bude pro nás dobrou odměnou.

Rezervoár na vodu je dokončen

Koncem minulého měsíce proběhla kolaudace stavby našeho bohunického rezervoáru na vodu. Nyní je hotov a můžeme jej začít využívat (foto uvnitř zpravodaje). Vzhledem k posledním suchým létům považuji tuto stavbu za opravdu potřebnou. Mám radost, že budeme moct tuto vodu využívat na zalévání, čištění chodníků, při blokovém čištění, naši dobrovolní hasiči při svých cvičeních, nebo jako rezervní zdroj pro případ hašení. Šetříme tím totiž naši stále vzácnější pitnou vodu.

Rekonstrukce bazénu na ZŠ Arménská

Vy, kteří sledujete facebookovou skupinu Naše Bohunice, máte průběžné informace, jak postupuje jedna z největších stavebních prací vč. fotografií, které v poslední době realizujeme. Výměna staré bazénové vany z keramické na nerezovou, zpevnění nestabilních ploch kolem bazénu, nová filtrace, vzduchotechnika, nové obklady, vstupní prostory a řada dalších menších stavebních prvků, by měly skončit k 30.11.2019. Doufám, že stavebníci termín stihnou a brzy budeme moct využívat úplně nový bazén.

Exkurze ve spalovně společnosti SAKO

Ve čtvrtek 26.září letošního roku proběhla historicky první společná exkurze bohunických občanů ve spalovně odpadu společnosti SAKO, a.s. Sešla se nás necelá šedesátka. Myslím, že pro všechny účastníky se jednalo o velmi zajímavý zážitek.

Proč o tom píši? Mně osobně se konečně ozřejmilo, jak a co je třeba třídit a proč. Před několika měsíci jsem o třídění odpadu něco málo napsal. Ale až na zmíněné exkurzi jsem pochopil, jak to ve skutečnosti funguje.
Na úvod je třeba říct, že Brno má nejekologičtější likvidaci odpadu, a to spalováním s pětistupňovou filtrací spalin zachycující 99%. A z toho plyne i trochu odvážné tvrzení, že pokud nevíte, kam některý druh odpadu patří, vhoďte jej do černého kontejneru. On skončí v kotli a vyrobí se z něj elektřina a teplo pro brněnské domácnosti.
Asi nejvíce zmatků a nejasností je kolem recyklace plastů. Tak tedy: Recyklovat se dají pouze PET láhve, tvrdé plastové nádoby od pracích prostředků, nápojové kartony od mléka a džusů a hliníkové plechovky od nápojů. Ostatní typy plastů v současnosti nemají zpracovatele, který by je dokázal recyklovat, a tak stejně končí v kotli na výrobu elektřiny a tepla (např. kelímky od jogurtů, igelitové sáčky a tašky, mikrotenové sáčky apod…). Rovněž se není třeba nějak zvlášť zabývat vyplachováním a umýváním věcí k vyhození. Veškerá případná recyklace stejně probíhá formou mokrých procesů, takže se věc umyje dodatečně. Pitná voda, kterou bychom na umývání ev. použili je příliš vzácná na očištění něčeho, co je odpadem.
Velmi mě překvapilo, kolik papírů se do modrého kontejneru dostává v plastových pytlích. Na zpracovatelské lince pak běhá chudák pracovník, který celý den tahá speciálním hákem tento igelit opět ven. Prosím, vysypme papír z našeho pytle a vyhoďme pytel ho do černého nebo žlutého kontejneru. Většinou stojí hned vedle toho modrého na papír.

Tašky na tříděný odpad

V minulém čísle zpravodaje jsem psal, že dostaneme 200ks tašek, které jsou určeny pro domácnosti na separovaný odpad – žlutá na plast, modrá na papír a zelená na sklo (foto uvnitř zpravodaje). Už je máme na radnici. Vyzvednout si je můžete v pracovní době úřadu na naší podatelně. Vím, že se nedostane na všechny, ale věřím, že se mi podaří zajistit další.

Letní kino – autokino v Bohunicích

Poslední večer Bohunického hudebního festivalu, poté co dohrála kapela Taxmeni jsme společně s panem místostarostou oznámili kulturní novinku, kterou chystáme na příští rok. Chtěli bychom založit tradici letního kina. Ale protože letních kin je v Brně hned několik, trochu jsme myšlenku modifikovali a uděláme letní autokino. Tedy letní kino, do kterého přijedete autem, zaparkujete, naladíte si příslušnou frekvenci pro příjem zvuku a budete sledovat film z pohodlí svého auta. To samozřejmě nebrání navštívit „autokino“ těm, kteří přijdou pěšky. Akce je určena všem.

A kdy to bude? Každý čtvrtek v měsíci květnu 2020 – tedy 4 filmové čtvrtky, 4 filmy. Začátek bude v 21:30hod. Promítat se bude na parkovišti OC Kaufland.

Krátkodobé uzavření ekodvora

V měsíci listopadu vypíšeme výběrové řízení na stavební firmu, která provede rekonstrukci příjezdové cesty k ekodvoru. Vy, kteří do ekodvora jezdíte, jste jistě zaznamenali neutěšený stav panelové cesty, která byla před 20 lety postavena jako provizorní. Na její rekonstrukci se mi podařilo zajistit dotaci. Silnice bude nově ze zámkové dlažby.

Z tohoto důvodu bude ekodvůr asi na dobu jednoho měsíce uzavřen. Termín zahájení prací, vzhledem k probíhajícímu výběrovému řízení, ještě není znám. Bude to nejdříve v měsíci prosinci. Proto vám doporučuji, před odjezdem do ekodvora, se o jeho provozní době informovat na tel. čísle 606914792 nebo na ÚMČ Bohunice.

Milí přátelé, začíná nám podzimní čas. Přeji vám, i v době pošmournějšího počasí, častější tmy a plískanic úsměv na tváři, pohodu a spokojenost. Na setkání s vámi se těší

Antonín Crha
starosta