9/10 Domov

Datum: 06/09/2010 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji | Autor: Antonín Crha

Prázdniny skončily. Většina z nás aspoň na chvíli „vytáhla paty“ z Bohunic a vyrazila za něčím jiným, novým, krásnějším, dobrodružnějším a samozřejmě lepším, než je možné zažít v Brně.
    Já jsem s rodinou a skupinou přátel strávil jeden krásný týden u rakouských hranic v Šafově.
Šafov je velmi divná vesnice. Před II. světovou válkou zde žilo skoro 1000 obyvatel. Jenže z části židé a z části Němci. Židy vyvraždili Němci, Němce zase vyhnali Češi. V obci dnes žije 175 obyvatel. Pusto a prázdno. Místní hospoda  silně připomíná hospodu z pohádky Tři veteráni. Je opuštěná a plná much.
Mně tento zvláštní stav nevadil, neboť jsme si s přáteli vystačili. Přesto jsem se cítil nesvůj, když jediný místní obchod má podobu nádražní prodejny jízdenek, kde z okénka na vás zavolá prodavač, co že si přejete koupit?  Většinou jsem nekoupil skoro nic, protože tak jako asi i vy nakupuji spíše očima a tedy, když nevidím co mají, nevím co potřebuji.
A tak, když jsem se po týdnu stráveném v „pohádkovém“ Šafově vrátil domů do Bohunic, uvědomil jsem si, že je mi vlastně v Brně dobře. Vyjet na týden k moři, do hor, nebo do lesa je příjemné. Ale i přesto, že je naše obec plná paneláků, v trávě psích hovínek od neukázněných pejskařů, nedostatku parkovacích míst a sportovišť, je to můj domov, do kterého se rád vracím. Přece jen platí ono známé „Všude dobře, doma nejlíp“.                            
                   
                                                                              Antonín Crha,  místostarosta