Strom Pamětník

Datum: 02/07/2018 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji, Novinky z Bohunic | Autor: Antonín Crha

Stromy jsou všude kolem nás. Potkáváme se s nimi na ulicích, parcích, náměstích, v zahradách, ve školách. Někdy nám jejich větve zavazí v chůzi, nebo se na podzim brodíme jejích listím, jindy využíváme jejich korunu jako ochranu před deštěm nebo sluncem.

Jsou stromy, které rostou, slouží nám a jejich přítomnost si ani neuvědomujeme. Možná nám nebudou chybět ani, když je pokácíme. Jiné mám po vykácení hodně chybí a prostor je bez nich nějak prázdný.

Jsou však i stromy, které mají příběh, a když jejich život skončí, skončí i jedna dlouhá etapa místních dějin.

Tak tomu je i s majestátním akátem, který rostl cca 100 let před Bohunickou kaplí na Rolnické ulici. Ano, symbolických 100 let. Není jisté, kdy byl strom přesně vysazen, ale někdy kolem roku 1918 by to být mohlo, protože na fotce z konce 20. let 20. stol. (viz obrázek dole) už je pozorovatelný jako vzrostlý stromek.
Protože, spolu s kaplí, stál v historickém centru Bohunic, pamatuje mnohé. Osamostatnění Československé republiky, konec 1. i 2. světové války, mnohé místní slavnosti a společenské aktivity, schůze kvůli likvidaci starých Bohunic, jejich boření a výstavbu sídliště…

Dne 15. června 2018 byl akát „Pamětník“ pokácen. Jeho zdravotní stav nedovoloval, aby zde rostl dále. Prohnilý kmen a odlamující větve byly svému okolí příliš nebezpečné.

Jedna etapa, jeden příběh končí. Začneme však psát příběh jiný. Na podzim v místě zasadíme nový strom. Lípu u příležitosti 100 let republiky. Doufám, že zde aspoň dalších 100 let vydrží.

Antonín Crha, starosta