Rozpočet Bohunic, aneb na co máme

Datum: 23/01/2018 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji, Novinky z Bohunic | Autor: Antonín Crha

Ke konci každého roku bývá schvalován finanční rozpočet Bohunic na následující rok. Jedná se o klíčový dokument, který umožňuje správu a další rozvoj Bohunic. V letošním roce jsme jej schvalovali ve středu 13. prosince 2017 na XIX. zasedání zastupitelstva. Nový rozpočet je historicky absolutně nejvyšší jaký kdy Bohunice měly, a to přesně 93.536.000Kč. Je to obrovská částka, ve které je zahrnuto přes 30 mil.Kč na opravy a na nové investice v Bohunicích.

Ctí a právem každého zastupitele je mít podíl na rozvoji Bohunic a navržený rozpočet svým hlasem konstruktivně ovlivňovat. Každý zastupitel tak může podpořit dobré věci a dát tím najevo, že mu na Bohunicích a jejich rozvoji záleží a chce, aby se obec rozvíjela a posunovala stále dopředu.

Bohužel v Bohunicích existuje skupinka opozičních zastupitelů, kteří takto neuvažují a rozpočet bez ohledu na jeho obsah a potřebnost nepodpořili. Byl to zastupitelé pan Kotzian a Vrážel spolu s jedním zástupcem hnutí ANO a TOP09.

Jak jistě dlouhodobě vnímáte, jsou opozicí za každou cenu. Co to v praxi znamená? Nic víc než to, že tyto zastupitele správa Bohunic moc nezajímá. Je jim jedno, jak bude zajištěn provoz školek a škol (13 mil.Kč), zda-li proběhne letní čištění komunikací a v zimě se bude odklízet napadlý sníh (4,2 mil.Kč), v létě kosit vzrostlá tráva (4.4 mil.Kč), nebo zda mají být finančními dotacemi podporovány místní organizace (1 mil.Kč). Nepodpořili tak úpravu hřišť, projekty nových parkovišť, opravy chodníků…, zkrátka nic!

Takže, až před volbami pravděpodobně budete do schránek dostávat letáky s usměvavými tvářemi a volebními sliby, pamatujte, že i v tomto případě platí:

„Ne podle listí se poznává strom, ale po ovoci, které plodí.“

Naštěstí se našlo dost rozumných zastupitelů, kteří rozpočet podpořili. Podpořili tím i probíhající rekonstrukci záchodků na ZŠ Vedlejší v částce 5 mil.Kč, rekonstrukci bazénu na ZŠ Arménská 8 mil.Kč, rozšíření ulice Pod Nemocnicí v úseku od ul. Uzbecké po ul. Na Pískové cestě 1,3 mil.Kč, rekonstrukci CVČ na Lánech, aby zde mohla fungovat nadále miniškolka Maceška + nové kotle 750 tis.Kč. Podpořili také rekonstrukci prostranství u Kavkazu 8,4 mil.Kč a předprostoru před ZŠ Vedlejší 6 mil.Kč, opravy účelových komunikací a schodišť 1,4 mil.Kč, opravy a výstavbu kontejnerových stání 2,3 mil.Kč, oplocení a úpravu dětských hřišť a sportovišť, výměnu a doplnění herních prvků, 900 tis.Kč, vánoční osvětlení cca 70 tis.Kč, připravovaný Hudební podzim, Mikulášskou nadílku, rozsvěcení vánočního stromku s ohňostrojem v prosinci před radnicí, jakož i další aktivity dobrovolných hasičů (Pálení čarodějnic, Pivní festival…), místních orlů (Hody, Koloběžkové závody, Den dětí…), TJ Tatran Bohunice, obou center volného času, knihovny a mnoha dalších bohunických organizací…
Vážení přátelé, náš rozpočet na rok 2018 je zcela mimořádný. Jsem přesvědčený, že v průběhu roku 2018 to všichni poznáme. Pevně věřím, že „co kdo zaseje, to také sklidí“…

Ale nepředbíhejme, rok 2018 je teprve na svém začátku. Přeji Vám, aby to pro Vás byl rok plný dobrých zpráv, hezkých zážitků, radostné pohody doma i v práci. Těším se na další setkávání s Vámi při nejrůznějších akcích v Bohunicích, i jen tak – prostě v našem každodenním všedním životě J.

Antonín Crha starosta