Z listopadového čísla bohunického zpravodaje

Datum: 08/11/2017 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji, Novinky z Bohunic | Autor: Antonín Crha

Tradiční lampionový průvod

Oslavy výročí 780 let od první písemné zmínky o Bohunicích skončily. Společenský a spolkový život v Bohunicích se pomalu ukládá k zimnímu spánku. Pochmurné podzimní počasí tomu jen nahrává.

Přesto nekončí všechny aktivity. Středisko volného času Lány pořádá již 11. ročník velmi zajímavé a vyhledávané akce Lampionový průvod Bohunicemi. Tuto akci, určenou zejména rodičům a prarodičům s dětmi vymyslela před léty Mgr. Lucie Stará, současná vedoucí SVČ Lány. Předloňský ročník navštívila tisícovka lidí. Loňský ročník poznamenala značná nepřízeň počasí. Přesto čítal lampionový průvod dobrou osmistovku účastníků.

Celá akce bývá zakončena na betonovém dopravním hřišti mezi ulicemi Spodní a Rolnická menším ohňostrojem.

A abych nezapomněl. Sejdeme se v neděli 5.11. v 1745 hodin u budovy SVČ na Lánech 😊.

Dotace na poslední chvíli

Jak se říká, „štěstí přeje připraveným“. Zhruba rok jsme chystali projekt rekonstrukce tří sekcí sociálních zařízení na ZŠ Vedlejší. Jsou ještě z doby výstavby školy před 33 lety. Sice prošly v 90. letech 20. stol. drobnou rekonstrukcí, ale celkově jsou na hranici životnosti. Ve špatném stavu jsou zejména rozvody vody a odpadní potrubí. Původně jsme si mysleli, že budeme záchodky opravovat postupně po jednotlivých patrech. V průběhu projekčních prací se však ukázalo, že to není možné a je třeba všechny tři sekce rekonstruovat současně. Na to jsme však u úrovně obce neměli peníze. Už jsme si mysleli, že budeme nuceni od rekonstrukce ustoupit, když se nám podařilo z nevyčerpaných investičních prostředků „velkého“ města Brna získat dodatečných 3,3 mil. Kč. Ty jsme přidali k již dříve získanému 1 mil. Kč. To znamená, že můžeme začít.

Celkové náklady na rekonstrukci jsou bezmála 5 mil.

Opravovat se budou všechny tři sekce nad sebou, vždy chlapecké a dívčí záchodky, WC pro personál a úklidová místnost. Jak už to u účelových finančních prostředků bývá, mívají nějaké podmínky. V našem případě jde o to, že musíme stavební práce zahájit ještě v letošním roce.

Práce tedy začnou v měsíci listopadu a skončí v lednu 2018. Demoliční práce proběhnou během jednoho týdne od 13. do 17. listopadu. Z důvodu bezpečnosti dětí budou stavební prostory odděleny provizorní sádrokartonovou stěnou. Předem děkuji rodičům dětí, které do školy chodí, za jistou míru tolerance a pochopení.

V lednu se tedy můžeme těšit na hezké, nové prostory sociálního zázemí a vylepšení prostředí pro naše děti.
Rekonstrukce prostranství Švermova

V měsíci říjnu skončilo výběrové řízení na stavební firmu, která provede rekonstrukci prostranství u OC Kavkaz na ul. Švermova. Ve výběrovém řízení bylo osloveno 5 firem a zakázka byla vyvěšena na veřejně přístupném profilu zadavatele, aby se mohl přihlásit kdokoliv další. Nabídku nakonec podaly tři firmy. Nejnižší přišla od společnosti ZEMAKO, s.r.o. s nabídkovou cenou 6.876.676,20Kč. Staveniště bude předáno již tento měsíc a některé práce započnou určitě ještě v letošním roce. Někdy zjara příštího roku se pak budeme moci těšit na nové, jak věřím krásné, prostranství. Jestliže stihne do jara 2018 majitel OD Kavkaz jeho rekonstrukci, bude celá oblast úplně nová.

Věřím, že se tak původně jedno z nejméně estetických míst v Bohunicích během několika měsíců promění v jednu z nejhezčích oblastí, ve které se lidé budou cítit dobře.

 

Milí přátelé, i přes značně ospalý, pošmourný podzim se těším na další setkávání s vámi a přeji vám klidné a příjemné podzimní dny.

Antonín Crha starosta