Přeplaveme společně kanál La Manche

Datum: 05/10/2017 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji | Autor: Antonín Crha

Oslavy výročí 780 let od první písemné zmínky o Bohunicích se přehouply do své závěrečné fáze. V září jsme měli možnost si užít řadu zajímavých koncertů, hody a mohli jsme shlédnout také velkou výstavu Z historie Bohunic.

Tím ovšem tím zajímavé akce zdaleka nekončí. Rád bych vás pozval na říjnové aktivity a zvláště pak na jednu výjimečnou. Ve středu 11. 10. 2017 budeme společně plavat z „Francie do Anglie“. Symbolicky přeplaveme kanál La Manche! Štafetová plavba začne ve 12 hod a skončí až urazíme oněch 36km. Těžko odhadnout konec, ale v 18 i 19 hod ještě určitě plavat budeme. Akce je určena pro každého – pro malé, velké, ženy, muže, děti, z Bohunic i odjinud, výkonnostní plavce, rekreační plavce, i nás kteří plaveme, jen když se někde potkáme s vodou a nedosáhneme na dno 😊.

Plavat se bude v bazénu na ZŠ Arménská. Ideální bude, pokud se přihlásíte emailem na adrese plavani@kometaplavani.cz. Budeme tak mít lepší přehled o počtu plavajících.

Odsouzení nám pomáhají

S ředitelem bohunické vazební věznice plk. Mgr. Dušanem Gáčem jsme více než před rokem začali rozvíjet intenzivnější pracovní kontakty a spolupráci. Jistě jste zaznamenali, že během letošní zimy nám pan ředitel poslal skupinu odsouzených, kteří pomáhali likvidovat kalamitní množství sněhu. Letos o prázdninách jsem s panem ředitelem dohodl další spolupráci. Skupina pěti odsouzených v závěru srpna pracovala ve školce Běloruská a Amerlingova na zprovoznění venkovních herních ploch. Likvidovali trávu z pískovišť, chodníků, kypřili písek v dopadových plochách pod herními prvky, odstraňovali přerostlé keře, natírali dřevěné díly herních prvků a další obdobné činnosti. Ředitelky zmíněných školek si jejich činnost velmi pochvalovali. Celá tato akce vznikla z podnětu jednoho tatínka, který má ve školce své dítě a současně pracuje jako zaměstnanec věznic. Za dobrý nápad a pomoc odsouzených velmi děkujeme. Věřím, že není poslední.

Báseň

V minulém čísle jsem zveřejnil báseň čtrnáctileté Kristýny s tím, že se snad najde její autorka.

A skutečně se našla. Ozvala se a napsala do nejpočetnější bohunické facebookové skupiny Naše Bohunice. Autorkou básně je Kristýna Bendová. Báseň se ke mně na radnici doslala prý před šesti lety. Přinesla mi ji tehdy její babička. No, není nad babičky…

Obchodní centrum Kavkaz v novém

Po zveřejnění první fotografie podoby „nového Kavkazu“ mi někteří z vás psali, že nesouhlasí s černou barvou budovy. Všechny připomínky jsem přeposlal majiteli objektu (městská část Brno-Bohunice objekt nevlastní, takže barvu budovy nemůže nijak ovlivnit).

Zástupcem vlastníka jsem byl ujištěn, že barva černá nebude. Cituji z odpovědi: „Venkovní barva nebude černá, ale bude to speciální dlaždicový ALU obdélníkový obklad v antracitové barvě, která vypadá exkluzivně a hodnotně. Tento prvek navíc nebude použit po celém obvodu objektu, ale pouze na jeho severní nárožní straně. Podstatná část objektu bude dále pojednána v barvě bílé“.

Věřím, že se tedy můžeme těšit na skutečně hezkou a elegantní budovu.

Investiční akce přes prázdniny

Prázdniny jsou vždy časem oprav a rekonstrukcí ve školských zařízeních. Letos jsme získali finanční prostředky na instalaci venkovních žaluzií v ZŠ Arménská. Instalace do celého objektu stála 2.700.000,-Kč. Dále proběhla rekonstrukce kuchyně v MČ Běloruská za 1.200.000,-Kč. Kuchyně dostala i nový sporák za 95.000,-Kč. MŠ Uzbecká zase dostala nový kuchyňský robot za 102.000,-Kč a nábytek za 120.000Kč.

Z dalších akcí bych rád zmínil oplocení dětského pískoviště za domem Okrouhlá 16 za 48.000,-Kč a instalaci většího herního prvku za 100.000,-Kč na témže hřišti. Jistě jste si také všimli, že byla opravena řada chodníků a po mnoha letech byl zprovozněni vodní prvek v parku při ul. Osová. Z akcí, které nás ještě letos čekají zmíním zejména zateplení ZUŠ na Bohuňově ulici, pilotní projekt kamerového systému na náměstí před radnicí, vybudování prostupu mezi jednotlivými odděleními v MŠ Švermova a zahájení prací na rekonstrukci prostranství u Kavkazu.

Milí přátelé, doufám, že všechny plánované akce poběží zdárně podle plánu a k vaší spokojenosti. Budu se těšit na další setkávání s vámi a přeji vám příjemné podzimní dny.

Antonín Crha starosta