Oslavy výročí 780 let Bohunic vrcholí

Datum: 12/09/2017 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji, Novinky z Bohunic | Autor: Antonín Crha

Oslavy výročí 780 let od první písemné zmínky o Bohunicích vrcholí

Jak jsem již na těchto stránkách zmiňoval vícekrát, v letošním roce je tomu již 780 let, co byla napsána listina, na které jsou poprvé zmiňovány naše Bohunice. Listina nese datum 24.9.1237. K tomuto datu také vyvrcholí naše oslavy. Od 15. září vás zveme na bohunickou radnici ke shlédnutí výstavy z historie Bohunic. Jistě víte, že historie Bohunic je můj velký koníček, proto jsem pro vás připravil mnoho zajímavých obrázků a dokumentů z mého sbírkového fondu. Rád vám nabídnu i rozsáhlou, unikátní sbírku originálních dobových pohlednic naší obce. Od 18.–22.9. nás dále čeká řada koncertů známých hudebníků, mezi kterými bych zmínit například Ivo Jahelku, Poutníky, Rančery, Valdemara Plcha nebo Moniku Bagárovou. Koncerty budou probíhat na náměstí před radnicí, vždy od 16:30 do 21:30hod. V sobotu 23.9. 2017 se pak můžeme těšit na Bohunické hody, rovněž před radnicí. A v neděli od 9:30hod také na slavnou mši svatou před bohunickou kapličkou. Podrobný program najdete na webových stránkách naší městské části.

Báseň

Při třídění mého archívu historických dokumentů, jsem narazil na báseň, kterou jsem získal již před mnoha lety. Trochu jsem na ni zapomněl, ale asi to bylo dobře. Pěkně se hodí k atmosféře letošních slavnostních dní a najdete ji vlevo ve sloupci. Báseň napsala tehdy čtrnáctiletá Kristýna. Víc o autorce nevím. Třeba se přihlásí sama 😊

Obchodní centrum Kavkaz v novém

Rovněž jsem zde vícekrát zmiňoval, že OC Kavkaz již delší dobu neplní svou funkci řádné občanské vybavenosti. Svým nereprezentativním a nehygienickým vzhledem je také přítěží okolním obyvatelům. Nyní je zcela zřejmé, že se „blýská na lepší časy“. Objekt změnil majitele a noví vlastníci mají s budovou smělé plány. Někdy na začátku podzimu již započnou vyklízecí a bourací práce a celý objekt projde zásadní obnovou. Změní se nejen jeho vzhled, technologie, rozvody a vybavení, ale také celkové vnitřní uspořádání, které nabídne na dvou bezbariérových podlažích více jak 2.000 m2 prodejních ploch. Celková revitalizace bude dokončena na jaře příštího roku a místní občané se již nyní mohou těšit například na prodejnu potravin BILLA, domácí potřeby a textil PEPCO, či na drogerii a parfumerii TETA. Dobrou zprávou může být také informace, že se v objektu bude nacházet zcela nové, stylové restaurační zařízení se solidní nabídkou jídel a nápojů. Foto viz níže.

Prostranství před OC Kavkaz

V době, kdy čtete tyto řádky jsme zahájili veřejnou soutěž na stavební firmu, která bude provádět rekonstrukci prostranství před „Kavkazem“. Finanční prostředky máme zajištěné, stavební povolení získáme v průběhu měsíce září. Projekt je velmi hezký a je do něj zakomponováno mnoho stromů. Stavba by mohla začít někdy ke konci listopadu. Foto projektu najdete na jiné stránce zpravodaje.

Výstavba LIDLu

Výstavba LIDLu pokračuje svižným tempem. Nejhorší destruktivní činnosti jsou za námi. Prašnost v okolí se pomalu zmenšuje. V pondělí 28.8.2017 projednám se zástupci LIDLu možnost využití „jejich“ parkoviště v nočních hodinách pro okolní obyvatele (tento článek píši 21.8.). Dále budeme jednat o možnosti výstavby Rákosníčkova hřiště. Můj předchůdce starosta hřiště jako nabídku LIDLu odmítl, a tak nevím, jestli se mi podaří zástupce firmy přesvědčit, aby nám je v Bohunicích dodatečně postavili.
Bloková čištění v září

Chtěl bych upozornit, že v září opět proběhne cyklus blokových čištění. Podrobnosti a termíny najdete na jiné stránce zpravodaje. Prosím, dejte si pozor, ať vám není zbytečně odtaženo vaše vozidlo. Vřele doporučuji aplikaci pro mobily, tablety a počítače, kterou naleznete na stránkách městské společnosti Brněnské komunikace, a.s. Aplikaci sám využívám a je opravdu kvalitní a jednoduchá.

 

Milí přátelé, začal nový školní rok, pomalu končí léto a doba dovolených. Doufám, že jste si dobře odpočinuli, zrekreovali se, nasáli sluneční paprsky a optimismus. Budu se těšit na další setkávání s vámi.

Antonín Crha starosta