Z prázdninového čísla bohunického zpravodaje

Datum: 22/08/2017 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji, Novinky z Bohunic | Autor: Antonín Crha

Prodejna LIDL

Tentokrát začínám stavbou, která v současnosti negativně zasahuje do života lidí v oblasti ulic Pod Nemocnicí, Vedlejší a ZŠ Vedlejší.

Jak jsem informoval již minule, majitel velkého soukromého pozemku začal na svém pozemku stavět prodejnu LIDL. Někteří z okolních obyvatel projevují značnou nevoli, jiní se naopak na prodejnu těší. Faktem je, že se při budování zemních prací všem v okolí dočasně zhoršily životní podmínky. Se stavebníkem komunikujeme a snažíme se průběh stavby koordinovat tak, aby co nejméně rušila své okolí. Zatím nám firma vychází vstříc. Současně mám jeden smělý plán a záměr. Chtěl bych se společností provozující obchod LIDL zkusit vyjednat, jestli by parkovací místa, které prodejna zbuduje pro svoji potřebu, bylo možné v nočních časech využívat pro parkování obyvatel okolních ulic. Záměr se samozřejmě nemusí podařit zrealizovat, ale pokusit se o to určitě chci.

Audit familyfriendlycommunity

Dne 7.6.2017 proběhlo druhé setkání-workshop v rámci projektu Audit familyfriendlycommunity (Obec přátelská rodině). Byl ukončen sběr podnětů od veřejnosti na téma: Co by bylo vhodné v Bohunicích dále udělat pro rodiny, mládež, seniory… Do akce se zapojily i školky a školy. Žáci své návrhy malovali, nebo přímo popisovali.

Na setkání jsme jednotlivé podněty od občanů i žáků prezentovali, a poté účastníci workshopu vybírali priority.

 

Sportovci roku 2016

Možná jste zaznamenali, že probíhala anketa Sportovec Bohunic roku 2016. Dlužíme vám zveřejnění jednotlivých oceněných sportovců. Nominace získali a oceněni byli tito sportovci:

Michaela Divácká – sportovní gymnastika, klub KSG Moravská Slavia, několikanásobné mistryně ČR

Kryštof Krejčí – plavání, klub Kometa Brno, mládežnický mistr republiky 2014,2015,2016, nyní juniorský reprezentant

Marian Straško – minigolf, klub MGC Olomouc, 3.místo na ME v Portugalsku 2016, provozovatel minigolfového areálu v Bohunicích

Dále trenér Josef Horký, plavání, klub Kometa Brno, jeho svěřenci uspěli na Mistroství ČR, letní Olympiádě dětí a mládeže

Sportovcům bylo předáno ocenění, dárková taška a byli pozváni na malé společné posezení.

 

Oslavy výročí 780 let od první písemní zmínky o Bohunicích

Jak již možná víte, v letošním roce je tomu již 780 let, co byla napsána listina, na které jsou poprvé zmiňovány Bohunice. Toto jubileum provází od samého začátku letošního roku řada akcí, na které vás prostřednictvím tohoto zpravodaje pravidelně zveme. Ucelený program najdete na straně 5. Zejména září bude hodně zajímavé. 24.9.1237 je totiž datem uvedeným na zmíněné listině.

Ze dvou akcí pro veřejnost byla pořízena také videoreportáž, kterou naleznete na webových stránkách naší MČ v sekci „Oslavy 780 let“.

 

Blokové čištění

V měsíci červnu proběhlo druhé blokové čištění Bohunic. Stále znovu se setkáváme se skutečností, že někteří řidiči neodvezou své auto včas a je jim odtaženo. Vždy, když se o odtažených autech dozvím přemýšlím, co ještě můžeme udělat pro to, aby jich bylo co nejméně. Snažíme se totiž informovat veřejnost o čištění všemi možnými způsoby a už mě nenapadá nic, co bychom mohli ještě přidat.

Jen zopakuji informační nástroje, které byly použity: Samozřejmě dopravní značky v ulicích. Dále byl odeslán dopis na všechny domovní samosprávy s termíny „blokáčů“ na celý rok. Informace najdete i na webu Bohunic. Je i na oficiální facebookové stránce MČ Brno-Bohunice a ve facebookové skupině Naše Bohunice.

A hlavně: Existuje aplikace pro mobily, tablety a počítače, kterou lze nastavit tak, že v okruhu 300m od místa, které si určíte (třeba domov) budete dostávat informace o všech plánovaných a probíhajících blokových čištěních. Nastavit lze i četnost zasílání informací, a to týden, den a hodinu před blokovým čištěním samotným.

Myslím, že tento nejvíce pružný způsob informování je stále málo využíván. Jejím tvůrcem jsou Brněnské komunikace, a.s. Aplikaci sám využívám a je opravdu kvalitní a jednoduchá.

 

Milí přátelé, začínají dva měsíce prázdnin a dovolených. Přeji vám, abyste si odpočinuli, zrekreovali se a nasáli sluneční paprsky a optimismus. Budu se těšit na další setkávání s vámi.

Antonín Crha, starosta