02/10 Taky zima

Datum: 26/01/2010 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji | Autor: Antonín Crha

Máme přátele Jardu a Hanku. Bydlí na samotě v Orlických horách u Pastvinské přehrady. Velmi si jich vážím. Mnohé problémy a těžkosti, které my ve městě rozhodujeme složitě a těžkopádně, oni řeší přímočaře s pro mně stále znovu překvapující jednoduchostí, skrytou v moudrosti několika generací. Ale život na samotě je těžký.
Nedávno moje žena telefonovala s Hankou a mimo jiné se jí ptala, jak jsou na tom se sněhem? „Sněhu máme spousty. Cesta k domu je zasypaná a nedá se po ní vůbec jezdit. Ale teď je to dobré, protože je zamrzlo a dá se jezdit přes pole. Odpoledne mám jet hrát na pohřeb (je varhanice), a tak si chci vyzkoušet, jestli se tam dostanu. Nasadím autu na kola u domu řetězy a projedu si na poli koleje“. „A co až začne sníh tát? To se přes pole přece nedá jet.“ na to moje žena. „Tak auto necháme u silnice a ten půlkilometr dojdeme pěšky. Máme to tak skoro celou zimu,“ odpovídá Hanka, jako by to byla úplná samozřejmost.
Pro ně je zima samozřejmostí. Jak silně to kontrastuje se situací u nás v moravské metropoli. Otrávenost, vztek a rozladěnost ze všeho, co nám byť jen trochu narušuje zaběhnuté zvyky a pohodlí. A sníh? Ten nás letos „vytočil“ dokonale. Snad jen dětem nevadil.
                                Antonín Crha
                                místostarosta