Obchodní centrum Kavkaz v novém

Datum: 09/03/2017 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji, Novinky z Bohunic | Autor: Antonín Crha

„Kavkaz“, jak je lidově nazýváno nákupní centrum na ulici Švermova, dlouhodobě upadá. Místní prodejna potravin nepatří k nejnavštěvovanějším. Nepříjemné důsledky existence tamních nonstopů a dříve i heren, pociťují všichni obyvatelé širokého okolí už mnoho let.

V minulém čísle zpravodaje jsem slíbil zveřejnit na téma „Kavkaz“ jednu aktuální pozitivní novinku. Tady je: objevil se soukromý investor, který chce budovu OC v brzké době přebudovat na hezké, kvalitní, čisté a funkční obchodní centrum.

Z předběžných jednání vyplývá, že by v něm měla být prodejna jednoho ze známých a zaběhnutých obchodních řetězců, který se v našem okolí ještě nevyskytuje, drogerie a řada dalších různých drobných obchůdků. Když se vše podaří, mohla by rekonstrukce začít ještě letos. Smělé plány investora hovoří dokonce o tom, že by v centru rád prodával již o letošních Vánocích.

 

Prodejní stánky Švermova

Jako vedení obce jsme na základě podnětů občanů a po veřejné diskuzi na toto téma slíbili, že na prostranství u OC Kavkaz zachováme stánky, které veřejnost požaduje. Zájem byl hlavně o prodejnu pečiva a služby obuvníka, v menší míře o zeleninu a vinárnu. Slib jsme byli připraveni splnit, přestože by zachování stánků prodražilo původní projekt o cca 2-2,5mil. Kč. Už jsme dokonce nechali přepracovat projekt – ve smyslu přivedení vody, odpadní kanalizace a vyprojektování nové podoby stánků.

Do této projektové přípravy však zasáhla zmíněná nová informace o celkové chystané rekonstrukci Kavkazu. To celou situaci zásadně mění. Pan obuvník se přes nabídku umístit provozovnu nově ve zmíněném OC, rozhodl přesunout na Starou osadu. Ovoce a zeleniny bude jistě dostatek ve zmíněné prodejně. Vinotéka a oblíbená pekárna dostaly od investora nabídku, aby se přesunuly dovnitř do prostor OC.

Věřím, že nové prostranství a nová „vylepšená“ podoba obchodního centra Kavkaz přinese velmi pozitivní změnu pro nás všechny, a také úplně nového „ducha“ a ráz celé této oblasti…

 Přes 10.000m2 nového lesoparku

Již mnoho let usiluje jedno občanské sdružení o vybudování odpočinkového, duchovně-relaxačního centra na pozemcích severně od ulice Lány (pod ústředním hřbitovem). Jeho cílem je vysázení veřejně přístupného lesoparku, postavení menší budovy, malé kapličky a hřiště pro děti. Postupně se sdružení podařilo zakoupit přes 10.000m2 pozemků. Realizaci uvedeného záměru však brání menší zahrádkářská kolonie, která rozděluje pozemky tohoto sdružení na dvě lokality. Proto zástupci sdružení vedli se zahrádkáři několik jednání, ze kterých vyplynulo, že spojení pozemků přes zahrádkářskou kolonii není možné.

Vedení sdružení proto rozhodlo pozemky směnit a vybudovat areál s lesoparkem východně od zahrádkářské kolonie. Radním městské části již byla zaslána žádost o souhlas se směnou pozemků. Dojde-li k souhlasu, zahrádkáři se definitivně zbaví nejistoty o osud svých zahrádek a MČ v budoucnu získá velkou, jistě vítanou, zónu pro oddych a vycházky s dětmi. Administrace směny a potřebné změny územního plánu však ještě nějaký rok potrvají, takže v tomto případě si na výsledek budeme muset počkat déle.

Informační systém blokových čištění

Uvnitř zpravodaje najdete kompletní přehled blokových čištění v bohunických ulicích. Prosím, poznačte si termíny do svých diářů. Byli bychom velmi neradi, kdyby vám odtahová služba společnosti Brněnské komunikace, a.s. odtáhla vozidlo.

Rovněž znovu doporučuji si co nejdříve stáhnout aplikaci o plánovaných i probíhajících blokových čištěních do počítače či mobilu (viz obrázek ikony).

Zima končí

Letošní, vskutku „ladovská“, zima pomalu končí. Všechny chodníky se dařilo ošetřit ve vyhláškou stanovené časové lhůtě 20 hodin od skončení sněžení. Ovšem, často to bylo opravdu jen s vypětím všech sil, kdy zaměstnanci úklidové firmy pracovali i několik dní „tahem“ – bez řádného odpočinku. Není se co divit. Vždyť ošetřujeme cca 90.000m2 chodníků. Jen pro představu, je to délka metr širokého chodníku z Bohunic do Jihlavy J.

Spolu s vámi se těší na teplé jarní dny

Antonín Crha starosta