Bémovi při hádce o Opencard vytekly nervy, Svobodu obvinil ze lži

Datum: 24/01/2010 | Kategorie: Aktuality | Autor: Antonín Crha
Podle Béma byl forenzní audit, který prozkoumal všechny faktury, plný chyb, a proto údaje, na nichž staví Svoboda, jsou nepravdivé. Nevýhodná byla jen licence

Bém přiznal pouze jediné pochybení, že smlouva s firmou Haguess je nevýhodná. Podle něj se ale tato skutečnost změní, protože už je uzavřena s Haguess smlouva o smlouvě budoucí, kdy se licenční podmínky změní. Třetí audit sice zjistil, že licenční smlouva je nevhodná, současně ale, jak uvedl Bém: „Bylo provedeno 54 šetření u 54 veřejných zakázek, a nebylo zjištěno porušení zákona.“

Když namítal Svoboda, že In-karta Českých drah stála desetinu, asi sto miliónů korun, nechtěl ho Bém nenechal domluvit a Svoboda mu nakonec řekl: „Vím, že jsi s nervama na tom špatně, takže skáčeš do řeči.“ Třetí audit zpochybnil s tím, že všechny smlouvy byly uzavírány tak, aby byly v souladu se zákonem, ale nevýhodné.

Svoboda uvedl další případy pochybných smluv, které Prahu připravily nejméně o deset miliard korun. Jmenoval pronájem Paláce Škoda, smlouvu s Inchebou na Výstaviště a smlouvu o prodloužení smlouvy s dodavatelem vody Veolia.

Podle něj měla Praha koupit budovu za miliardu, kde by mohly být soustředěny úřady pod jednou střechou, a ne zaplatit na dlouhodobý pronájem čtyři miliardy, aniž by Praze cokoli patřilo. „To je sen každého developera,“ uvedl Svoboda. Distributor vody Veolia podle Svobody dostal prodlouženou smlouvu na 15 let a Praha přišla o miliardy z fondů Evropské unie. Kvůli teto smlouvě dokonce jedna občanská iniciativa podala trestní oznámení.

Bém zdůraznil, že Pražské vodovody a kanalizace byly za šest miliard privatizovány na základě rozhodnutí vlády z roku 1997 a získala je Veolia na patnáct let s patnáctiletou opcí. Nyní byla tato opce prodloužena.

Podle Béma je chybou, že vláda rozhodla, že na smlouvy uzavřené na delší dobu než do roku 2024 nelze čerpat peníze z evropských fondů, jak to dohodla s EU. Takže podle Béma je chyba na vládě, na ministru Bursíkovi. Bém se hájí, že se snaží, aby Praha získala peníze na rozšíření čistírny odpadních vod. Podle primátora by tak město mohlo získat 60 procent z desetimiliardového projektu. 

Zdroj: Novinky.cz