Bruslení jaké jsme dlouho nezažili

Datum: 09/02/2017 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji | Autor: Antonín Crha

Jistě si vzpomenete, že několik minulých zim jsme se snažili vytvořit na Tatranu přírodní kluziště. Nedařilo se. Byly mírné zimy a pracně vytvořený led vydržel vždy jen několik málo dní nebo se jej nepodařilo vytvořit vůbec.

Letošní rok však je (byl) pro provoz přírodních kluzišť zcela výjimečný. Ledovat se začalo v pátek 6. ledna 2017. Skupinka dobrovolníků během tří dnů a hlavně nocí, ve velkých mrazech, nastříkala potřebnou vrstvu, a pak už se jen bruslilo. Ovšem práce dobrovolníků pokračovala dále. Každou noc trávila tato malá skupinka mladých mužů na kluzišti desítky hodin jeho údržbou a stříkáním dalších vrstev, abychom my ostatní, včetně dětí z našich škol a školek, mohli ráno a celý den spokojeně bruslit.

Chtěl bych touto cestou našim „ledařům“ moc poděkovat za jejich neúnavnou a obětavou práci. Vím, že mnoho z vás jim už poděkovalo také osobně nebo prostřednictvím facebookové skupiny Naše Bohunice, přes kterou se informace o provozu kluziště spontánně šířily.

Možná se letos ledovalo naposledy. TJ Tatran Bohunice se totiž rozhodl, že zde na svém pozemku, umožní postavit krytou ledovou plochu. Myslím, že je to dobře. Do budoucna tak nebudeme závislí na rozmarech počasí. Těžko lze očekávat, že se tak mrazivé zimy budou často opakovat.

A co stávající „červené“ hřiště? Budoucí investor výstavby nové ledové plochy slíbil, že je na své náklady přesune. Úkolem vedení obce je vytipovat kam. Na tom pracujeme.

Informační systém blokových čištění

Do dubna je sice ještě čas, ale znovu doporučuji co nejdříve si stáhnout aplikaci o plánovaných i probíhajících blokových čištěních pro počítače i chytré mobily (viz obrázek ikony). Blokových čištění bude totiž více než v minulém roce. Tak budete včas informováni, až se bude čistit právě u vás.

 

Investiční akce

Zima je vždy obdobím přípravy nových investičních akcí. Ani letos tomu není jinak.

Chystáme několik větších projektů v našich školách: Na ZŠ Arménské připravujeme opravu bazénu, který začal prosakovat a do vybraných učeben instalovat vnější žaluzie. Na ZŠ Vedlejší dokončujeme rekonstrukci učeben v pavilonu „D“ a připravujeme rekonstrukci záchodů. Pár menších oprav chystáme i v mateřských školách.

Dále budeme opravovat chodníky a schodiště. Vyřešit bychom chtěli také složitou dopravní situaci s jednosměrkou na příjezdové komunikaci do ul. Uzbecká (krátký úsek ul. Pod Nemocnicí). V plánu je její rozšíření a vrácení obousměrného provozu. Chtěli bychom také vložit finance do dokončení výstavby vlastního rezervoáru na vodu. Vrt už je hotov. Pracujeme i na pilotním projektu kamerového systému, který by posílil bezpečnost v naší městské části. Necháme také proměřit další dva přechody z pohledu možnosti jejich nasvícení. Pokud splní požadované parametry, patrně bychom alespoň ten u CVČ Lány nasvětlili. V průběhu roku oplotíme pískoviště za domem Okrouhlá 16 a přidáme jeden větší herní prvek.

Našim největším plánovaným investičním projektem v roce 2017 je rekonstrukce prostranství na ul. Švermova „u Kavkazu“. Věříme, že se nám na něj podaří sehnat dostatek finančních prostředků. V této souvislosti je možné očekávat také jedno velmi milé překvapení. Ale o tom až příště J.

Antonín Crha starosta