01/2010 Umění kompromisu

Datum: 22/12/2009 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji | Autor: Antonín Crha

Před domem Běloruská 8 rostl krásný jehličnatý strom. Douglaska to údajně byla. Byl zdravý, vzrostlý, možná by se dalo říct, že i jistá majestátnost z něj vyzařovala.
Jednoho dne jsem zaslechl hukot motorové pily a vzrušené hlasy. Když jsem došel na místo vzruchu, byla douglaska již bez větví a za pár minut zbyla i z kmene jen hromada úhledných polen.
Náš strom měl smůlu. Před cca třiceti lety jej totiž nějaký milovník zeleně zasadil na špatné místo. Tak, že stál přímo na kanalizačním vedení, které dnes potřebuje opravu. Třicet let života. Tento strom pamatoval doby, kdy dnešní maminky procházející se kolem něj s kočárky byly samy dětmi.
V nesprávné době na nesprávném místě… Kompromisní řešení jsou ta nejtěžší, která musí vedení obce udělat. Kompromis mezi potřebami lidí – jako je mít elektřinu, vodu, plyn, odpadní potrubí, internet, kabelovou televizi nebo telefon, potřebou parkovat, chodit, ale i venčit pejsky a likvidovat odpadky. Přitom bychom rovněž byli rádi, aby se naše okolí zelenalo, rostlo kolem nás spousta krásné, zdravé a pestré zeleně, avšak dostatečně daleko od našich oken, garáží, chodníků…
Umění kompromisu v tomto smyslu je neustálou snahou o rovnováhu mezi naším pohodlím a životem v hezkém prostředí.
Nebojte, onen krásný jehličnan na Běloruské, ale i desítky dalších stromů, které se v současné době kácí, nahradíme novou výsadbou. Avšak než získají svoji majestátnost, budou naše děti mladými rodiči.
                            Antonín Crha
                            místostarosta