Naše odpadkové koše

Datum: 14/03/2016 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji | Autor: Antonín Crha

Nevím, jestli jste se někdy zamysleli nad našimi odpadkovými koši. Myslím, že většina z nás chodí kolem nich a moc se jimi nezabývá. Snad jen tehdy, když držíme v ruce papír a chceme jej někde odhodit.

Já jsem si navykl je pozorovat, nebo řekněme spíše kontrolovat, a to proto, abych věděl jestli jsou vyvezené a v pořádku.

Jistě ale nevíte, že v Bohunicích máme cekem 170 odpadkových košů. Tyto se vyváží 3x týdně a za jejich svoz a likvidaci odpadu ročně zaplatíme 320.000Kč.

Jak koš správně užívat

Aby koš správně fungoval a sloužil, je nutné se zbavit jistého nešvaru, který se již několik let v Bohunicích objevuje a už jednou jsem na něj v minulosti upozorňoval.

Někteří naši nezodpovědní, nebo řekněme spíše líní spoluobčané, většinou ráno, když jdou do práce, nebo když jdou venčit psa, vezmou pytlík se svým domovním odpadem a tento vyhodí místo do kontejneru kam patří, do nejbližšího odpadkového koše. Tím jej ucpou a nedovolí ho řádně užívat ostatním (viz obrázek).

Proto Vás prosím, nedělejte to! Zajděte s obsahem svého domácího koše do kontejneru, kam patří a kde máte pro svůj domovní odpad i předplacené místo. Vaše platba za domovní odpad se totiž netýká venkovních košů. Vaše činnost obtěžuje druhé lidi, kteří nemohou koše řádně užívat.

Koš jako nebezpečná zbraň

Letošní oslava vstupu do Nového roku byla pro naši městskou část hodně drahá. Pominu skutečnost, že zde bylo odpáleno tolik zábavné a jiné pyrotechniky, že ani uprostřed válečně vřavy to tolik neduní. Zastavil bych se spíše u činu, který mě hodně rozzlobil. Jistí vandalové totiž vhodili nějaký typ pyrotechniky do odpadkového koše. Následně pak měli zřejmě obrovskou radost z toho, že to udělalo „bum“ a odpadkový koš za několik tisíc korun byl v okamžiku zdemolován (viz obrázek).

Toto se stalo letos asi na sedmi místech v Bohunicích. Někteří z vás mi do facebookové skupiny Naše Bohunice posílali fotky takto „upravených“ košů. Nejde však jen o finance. Vzhledem k opravdu velké síle detonace totiž dochází kromě zničení košů také ke značnému ohrožení okolí. Síla a rychlost jakou jsou předměty z koše vymrštěny, může lehce způsobit úraz, nebo dokonce i zabít. Tento skutek tedy lze charakterizovat jako čin obecného ohrožení. Můžeme být jen rádi, že se letos nikomu nic nestalo – tedy alespoň o tom nevím.

Milí přátelé, omlouvám se za tyto spíše negativní řádky, které se většiny z vás samozřejmě netýkají. Jsou napsány v naději, že se aspoň jeden z těch, kterých se týkají nad sebou zamyslí. To bych si moc přál.

Antonín Crha
starosta

2011_07_kos 2015.12.31_2

20160314140639_00003