2009.10.12 – Partnerské Lipsko velkolepě oslavilo 20 let svobody

Datum: 14/10/2009 | Kategorie: Aktuality | Autor: Antonín Crha

Byla to velkolepá oslava. 9. října uplynulo 20 let ode dne, kdy v Lipsku vyšli do ulic lidé se svíčkami a přestali se bát. Bylo jich 70 000 a skandovali – my jsme lid. Ke vchodu  budovy obávané Stasi položili spoustu svíček. Vyžadovalo to velikou osobní odvahu – nikdo nevěděl, zda tehdejší komunistická SED  nenařídí do demonstrantů střílet. Nestalo se, přesto, že i s touto variantou komunisté pracovali – bylo připraveno velké množství krevních konzerv a také velké množství vaků na mrtvé.
Jako představitel partnerského města Brna jsem měl možnost se oslav zúčastnit. Byla pozvána všechna partnerská města Lipska, mimo jiné i Addis Abeba, Houston, Krakov,  Manchester a Birmingham, nebo bosenský Travnik. V pátek 8.10. byl před bývalou budovou Stasi odhalen památník – fragment Berlínské zdi, jako symbol pádu nenáviděného režimu.
V sobotu dopoledne se uskutečnilo slavnostní setkání v Lipském koncertním sále  Gewandthausu za přítomnosti spolkového prezidenta Kohlera a spolkové kancléřky Angely Merkelové.
Vrcholem oslav byl průvod světel, na kterém se sešlo 150 000 lidí. Průvod byl důstojný, žádné výtržnosti, z obličejů lidí vyzařovala radost, že mohou žít ve svobodné době.
Na závěr byl pořádán slavností koncert v kostele sv. Mikuláše, kde vzniklo před 20 lety sídlo odporu proti komunistickému režimu. Koncert dirigoval legendární dirigent Kurt Masur – jedna z ikon podzimních změn roku 1989. 
V německém Lipsku v roce 1989 vše začalo. Tehdejším událostem předcházel červencový exodus východních Němců přes českou ambasádu  speciálním vlakem do západního Německa a exodus přes Maďarsko do Rakouska. Po demonstracích v Lipsku následoval přesně za měsíc 8. listopadu pád berlínské zdi a v naší vlasti 17. listopadu 1989 sametová revoluce. Na tuto naši nedávnou historii bychom neměli zapomenout – už kvůli našim dětem…
 MUDr Daniel Rychnovský
I. náměstek primátora města Brna