Evakuace škol – únik plynu

Datum: 11/09/2015 | Kategorie: Novinky z Bohunic | Autor: Antonín Crha

Dne 4.9.2015 v ranních hodinách bylo porušeno středně tlakové potrubí plynu před ZŠ Arménská 21. Havárie byla způsobena firmou, která v současnosti provádí úpravu okolí vstupu do základní školy.

Po ohlášení havárie jednotkám integrovaného záchranného systému byla provedena nucená evakuace dětí a pedagogických pracovníků ZŠ Arménská a MŠ Běloruská. Děti ze základní školy byly vyučujícími odvedeny zadním vchodem školy na hřiště mezi ulicemi Rolnická a Spodní. Děti využily čas hraním na hřišti a povídáním se spolužáky.

Po příjezdu jednotek IZS bylo prohledáno nejbližší okolí, přičemž velitel zásahu z řad hasičů rozhodl o evakuaci osob z MŠ Běloruská. V té době naštěstí v obou budovách školky v Pohádce i Chaloupce probíhala příprava na evakuaci. Včasnou reakcí, zejména paní školnice, byly informovány všechny třídy v obou budovách. Po příchodu policisty byly učitelky všech tříd připraveny děti odvést z ohroženého prostoru. Děti byly operativně umístěny do budovy radnice, která je nejblíže ke školce. V zastupitelském sále jim byly promítány pohádky a rozrušené děti se postupně uklidnily. Bylo jim zajištěno pití. Po dohodě s velitelem zásahu, kdy bylo kuchařkám povoleno vstoupit do školky, dostaly děti i svačinky. Dohled nad dětmi kromě pracovnic školky prováděli i dva přidělení hasiči, kteří povídali o své práci a dovolili dětem vyzkoušet hasičskou helmu a kabát.

Délka evakuace se protáhla na cca 2,5 hodiny. Evakuováni byli také obyvatelé domu Běloruská 16 – domovy opustilo cca 25 osob.

Pracovníci společnosti RWE opravili poškozené vedení zcela profesionálně a bez větších komplikací. Po spuštění přívodu plynu a provedených zkouškách těsnosti velitel hasičů rozhodl o ukončení evakuace.

Děti se postupně vracely do svých tříd. Paní kuchařky s plným nasazením stihly dětem včas uvařit obědy. Někteří rodiče, kteří se o havárii dozvěděli z médií, využili možnosti vyzvednout si děti a odvést je do svých domovů.

Vedení radnice by rádo poděkovalo touto cestou zejména všem pracovníkům školských zařízení za zcela profesionálně provedenou evakuaci dětí z ohroženého území. Dětem a obyvatelům evakuovaného domu Běloruská 16 za jejich trpělivost v průběhu celé evakuace.

Dále děkujeme zasahujícím jednotkám integrovaného sytému zejména:

jednotkám hasičů z KŘ HZS Jmk, PS Lidická, PS Přehrada, PS BVV, PS Lískovec, PS Líšeň, SDH Brno Bohunice, SDH Brno Komín, HZSp SŽDC Brno, Policii české republiky, Městské policii Brno za profesionálně provedený zásah.

Antonín Crha
starosta

Odkazy na televizní stanice se zprávami o provedeném zásahu:
http://play.iprima.cz/zpravy-ftv-prima/zpravy-ftv-prima-492015 od začátku
http://novaplus.nova.cz/porad/televizni-noviny/video/6577-televizni-noviny-4-9-2015/ od cca 25 minuty
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/315281381990904-udalosti-v-regionechod cca 7:35 minuty

P1040514

Požární jednotky

 

P1040516

Děti v zasedacím sále bohunické radnice

P1040520

Konec evakuace a návrat do školky

IMAG0191

Zdroj úniku plynu

P1040523

Deník, 5.9.2015

?????????

Právo 5.9.2015

?????????