2009/03 – Fujjeto !

Datum: 08/09/2009 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji | Autor: Antonín Crha

Nemám sice psa, ale chápu, že tato živá stvoření přebývající v předsíních, chodbách, obývácích, ložnicích či koupelnách naších panelových domů musí občas na vycházku. Zjišťuji, že takový psíček nebo pes je pro jejich majitele po zdravotní stránce pravým požehnáním – tedy pokud je zrovna netrápí psí alergie. Nutí naše obyvatele k pohybu. Místo sezení u „telky“ vyráží do bohunických ulic naproti svým vycházkovým kamarádům a přátelům, které by neměli, kdyby si nepořídili psa.
Potkávám ty dvojice a trojice, kteří obchází svoji obvyklou trasu se svým miláčkem okolo bloků, parkovišt nebo hřiště. Jsou spolu rádi – myšleno páníčci a paničky, ale vlastně i ti pejsci. Samozřejmě jsou i venčitelé samotáři. Mají většinou málo času, protože spěchají do školy, práce nebo na vlak. A tak honem, honem naše kolečko, a šup zpět do bytu.
Rád ty lidi pozoruji a tak trochu cítím, že mezi ně nepatřím, protože nemám nikoho na vodítku. Ale občas se mi stane, že nějaký pejsek zatouží se se mnou kamarádit. Přiběhne, zavrtí ocáskem v těsné blízkosti, ten odvážnější povyskočí a opře se o mě tlapkami. V tu chvíli se někde objeví majitel a já slyším: „Fujjeto!“ (v překladu Fuj je to!). Já vždy překvapeně vzhlédnu a koukám, proč bych měl být fuj. Pak se na sebe podívám a rozumím. Kabát a kalhoty jsou samý písek, prach a bláto od přítulných čtyřnohých zájemců o mou osobu.
Ano, jsem „Fujjeto“.
                                                                                                Antonín Crha
                                                                                                místostarosta