2008/05 – Nejkrásnější úsměv

Datum: 08/09/2009 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji | Autor: Antonín Crha

        Co je to vlastně úsměv? Je to jen pozvednutí koutků úst nebo je v tom něco víc? Upřímný úsměv přece musí zářit z celého obličeje, ba i z celého těla. Měl by zářit z očí a ze srdce.
        Každý se směje trochu jinak, někdo nahlas, jiný sotva pohne rty. Někomu na tváři „hrají“ ďolíčky, jinému se tvář zkřiví až do podivné grimasy, dalšímu při úsměvu zrudnou uši a ruměnec mu zalije celou tvář. Nejzajímavější však bývají oči. Stejně jak je rozmanitý jejich tvar, je rozmanitý i jejich úsměv. Občas jsou zavřené skoro do štěrbinky, jindy docela otevřené a také se stává, že nám od smíchu tečou i slzy.
Někdy dostaneme „záchvat smíchu“ a smějeme se a smějeme až „nakazíme“ celé své okolí.
        Asi každý z nás už někdy byl u fotografa. Potřebovali jsme fotku na občanský průkaz, na „šalinkartu“, nebo třeba do životopisu. Když už na nás konečně přijde řada sedneme si na připravenou židli. „To budu zase vypadat. Mám ukázat zuby nebo se jen pousmát?“ říkáme si. Už slyšíme: „Ták a teď se usmějte. Vyletí ptáček“, a my už v tu vteřinu litujeme, že jsme se přece jen neusmívali trošku méně. Zase budeme vypadat strojeně a neupřímně. Skoro nás napadá, jestli bychom si neměli znovu stoupnout do fronty a zopakovat si to. Podruhé by to určitě vyšlo lépe.
        Nejkrásnější a nejupřímnější úsměv však můžeme vidět na tvářích maminek, když si hrají, nebo mluví se svými dětmi. Je to úsměv, který dokáže pohladit na těle i duši, který umí ukonejšit bolavou ránu i puklé srdce. Ano, jen maminka umí vykouzlit takový úsměv, který člověku udělá hezčí den a máte pocit jako by se právě naplno rozzářilo slunce. Je to úsměv, který nic nestojí a přece je ten nejhezčí ze všech. Není na prodej, a to ani za velké sumy peněz, zlato a drahokamy. Lze jej získat jen darováním. Jiný úsměv než ten, který strojeně předvádíme u fotografa, kterým nás obdařují naši vrcholní politici a se kterým na nás koukají televizní moderátoři. Je to úsměv maminky, který prodlužuje život nám všem.
        Milé maminky, nejen k vašemu svátku vám přeji, ať jsou na vás všichni hodní a ať zažijete hodně radosti a lásky, abychom zase my mohli těžit z vašeho úsměvu, který rozpouští všechny ledy.

                                                                                                    Antonín Crha
                                                                                                    místostarosta
                                                                                Inspirováno slohovou prací mé dcery Jany