2008/05 – Chodec se nestačí divit!

Datum: 08/09/2009 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji | Autor: Antonín Crha

Čas od času se nám  stane, že se něco povede. My se tedy snažíme, aby to bylo co nejčastěji, ale ne vždy se každá naše, byť upřímná snaha setká s jednoznačně pozitivním ohlasem veřejnosti.
Mezi ty dobré myšlenky patří bezesporu celková úprava a zmenšení  zpevněných, vydlážděných ploch dvorních traktů panelových domů, včetně postupného odstraňování starých sušáků na prádlo. Ještě jsem se nesetkal s odmítavým stanoviskem a ti z vás, se kterými jsem měl možnost mluvit, to kvitovali s povděkem. Ano, někdy se rozcházíme v názoru kudy by měl vést chodník a jak by měl být široký, ale to je vše.
Peníze na tyto úpravy sháníme leckde. Největší díl se nám podařilo získat z Ministerstva pro místní rozvoj z tzv. „Projektu regenerace sídliště“. Složitá administrativa však způsobuje, že k nám peníze dorazí až v průběhu podzimu. Ihned poté se rozjedou zemní práce. Když firma skončí se svou činností, skvějí se v místě nové chodníky a sušáky jsou pryč. Často se však stane, že tou dobou už je v plném proudu zimní čas a dodavatel již nemůže zaset trávu.
Podobně tomu bylo i letošní zimu na ulici Uzbecké. Stavební práce se podařily, zaset trávu však už ne. A protože tráva nestihla vyrůst, nevznikl ani jakýsi přirozený úkryt pro jeden lidský nešvar.
Mnoho kuřáků si totiž rádo zapálí na balkóně. Je to jakýsi rituál. Nezačmudí si byt, jsou na zdravém vzduchu a ještě mají možnost pozorovat život dole pod sebou. Nic z toho se jim nedá vytknou, pokud svoje nedopalky odloží do svého balkónového popelníku. „Vajgle“ odhozené pod balkóny však usvědčují své majitele z toho, že tak nečiní. Asi nejvíce je to v současnosti vidět právě na ulici Uzbecké, protože nedopalky nekryje vzrostlá tráva. Není to však jen tam. Děje se to úplně všude. Každý prostor pod balkóny je plný špačků, jen to není tak vidět.  
Mám proto návrh. Zamysleme se nad sebou a pojďme do sebe. Najděme si prázdnou plechovku od leča nebo párků, uložme si ji do koutečka na balkón a když uhasím své cigáro odložme nedopalek do tohoto nenápadného popelníku, podobně jako to děláme třeba v restauraci, nebo na návštěvě. Lidé dole aspoň nebudou mít strach, že jim něco spadne na hlavu.
        
                                                                                                            Antonín Crha
                                                                                                            místostarosta