2007/11 – Lid kultury sprejerské

Datum: 08/09/2009 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji | Autor: Antonín Crha

Nedávno jsem po cestě do práce přemýšlel o informacích, které mne před časem zaujaly.  Archeologové totiž při stavbě parkoviště u Fakultní nemocnice našli prastarou studnu a v Mašovicích na Znojemsku zase část sochy – oba nálezy staré cca 7.000let. Prý se jedná o úžasný nález a mimořádně vzácné věci. Soška Hedviky, jak ji pracovně nazvali, je z období kultury s moravskou malovanou keramikou.
Zamyslel jsem se: „Jak budou za 7.000let nazývat naší kulturu? Co po nás zbude?“ Rozhlédl jsem se a náhle mi to bylo jasné! Určitě budeme nazýváni kulturou středoevropskou sprejerskou!
Právě jsem totiž procházel přes zastávku tramvaje Běloruská a můj zrak padl na budovu občerstvení, kterou její majitel vloni  s hrdostí dostavěl a otevřel. A dnes? Naskýtá se nám velice smutný pohled. Každé místečko je posprejováno odpornými čmrkanci duševně zjevně nedozrálých, zneuznaných „umělců“.

Říkali mi: „Nepiš už o těch sprejerech. Řešit to nelze, zabránit se tomu nedá tak proč čeřit vody“. Protože je mi líto všech těch majitelů budov od malých občerstvení, trafik a cukráren až po velké panelové domy či sportovní halu na Tatranu. Ano, myslím, že nás určitě budou nazývat kulturou středoevropskou sprejerskou. A to se mi vůbec nelíbí.

        Antonín Crha
        místostarosta