Malá zimní úvaha

Datum: 31/01/2013 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji | Autor: Antonín Crha

Druhou polovinu ledna lze zajisté chápat jako jistý vrchol zimy. Bílá královna je zhruba v polovině období své vlády a my už pomalu začínáme mít zimy dost a těšíme se na jaro. Pokud se však zima chová tak nějak „normálně“.

Letos je to však jinak – trochu divně. Jako by se té Bílé královně nechtělo do práce. Zima vždy začne a po chvíli zase skončí. Napadne nám tu v Bohunicích pár centimetrů sněhu, tak akorát pro malé děti na pár sjetí z kopce dolů na bobech. Pak se oteplí, aby sníh honem zase zmizel. Firma, co se nám stará o úklid chodníků, vyrazí do terénu a odhrabe, co napadlo. A protože jsme už zapomněli chodit po mírně kluzkém chodníku, nasype nám pod nohy trochu písku. Chvíli je to fajn. Ale sníh brzy roztaje a nám zbude na chodníku jen špinavý písek.

Já mám navíc tu smůlu, že cestou do práce musím projít několika místy, kde se buduje kanalizace. Tající sníh vytváří těžko prostupné blátivé překážky. Než dojdu tam, kam potřebuji, jsem zablácený až běda. Však to mnozí znáte z vlastní zkušenosti. Kdyby trochu zamrzlo a mráz vydržel, bylo by nám lépe a čistěji. Jenže letos, aspoň zatím (psáno 18.1.), to zimě nějak nejde.

Ani kluziště na Tatranu se panu správci nedaří zprovoznit. Ne, že by nechtěl, ale není mráz. Jednou dokonce nastříkal už 8 vrstev, ale co naplat, slunce si led zase „odneslo“.

Ale s tím vším se prostě musíme smířit. Počasí ještě naštěstí poručit neumíme. Kdyby ano, nejspíš by to dopadlo jako v příběhu „Stroj na počasí“ ze známého dětského seriálu o modrých Šmoulících.

A jak už to tak v životě bývá, když čtete tyto řádky může být vše jinak a Bílá královna nám možná ukazuje, co umí.

Antonín Crha

místostarosta