2007/05 – Ke dni matek

Datum: 04/09/2009 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji | Autor: Antonín Crha

Byl začátek dubna. Seděl jsem za stolem a přemýšlel co pěkného bych mohl říct našim bohunickým maminkám k jejich květnovému svátku. Při pohledu na modrou oblohu a zářící slunce, zvoucí lidi z domovů na procházku jsem se krátce zasnil.
Pohled do kalendáře  však vrátil moje myšlenky „na zem“. Velký červený vykřičník a u něho jméno mé ženy – narozeniny! „Tvoje žena“, říkám si „má narozeniny“. Ne, že bych nevěděl, kdy má moje žena narozeniny a musel si to psát, mám to tam jen tak pro sichr – muži jistě pochopí… Přemýšlím o tom, jaký dárek bych jí měl (kromě kytky samozřejmě) dát. Má ráda něco pro radost, třeba i drobnost, ale kde ji najít?! Co to je to něco pro radost?! To jsou však moje problémy, se kterými si musím poradit sám a čtenáře tím není třeba zatěžovat.
Mé myšlenky se pomalu vrací k prázdné stránce s nadpisem „Svátek matek“. Moje žena je také matka. Dokonce maminka tří dětí. Z celospolečenského pohledu je tedy jistě zasloužilá žena. A z mého osobního pohledu? Neměnil bych!!!
Ale každá dobrá matka si zaslouží vděčnost, nejenom od svého muže a těch, kterým dala život, ale i od ostatních lidí a celé společnosti.
Ony totiž ženy – matky jsou takové zvláštní. Když nosí pod srdcem děťátko, jsou šťastné. Přitom je to obrovská váha navíc, velké bříško je nepohodlné a zavazí, bolí nebo otékají nohy, bývá nevolno, šaty jsou najednou těsné, nedrží trvalá, stále se běhá po doktorech… Potom se blíží porod – obava, jak to dopadne. Porod hodně bolí, manžel občas omdlívá (je-li přítomen porodu)…  
Pak ovšem přichází chvíle vrcholného štěstí, kterou nelze s ničím srovnat – přitisknutí svého právě narozeného dítě k prsům – manžel (probouzející se z mdlob) se šťastně usmívá.
A potom, ve většině případů po čase, jak začne dítě běhat přichází druhé kolo. Zase bříško… a všechno začne nanovo. Myslím, že právě proto Vás máme tak rádi!
Milé maminky, děkuji Vám, že jste, my chlapi bychom to tak dobře nezvládli.

                                                                                                                Antonín Crha
                                                                                                                místostarosta