2007/03 – Březen – měsíc knihy

Datum: 04/09/2009 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji | Autor: Antonín Crha

Před listopadem 1989 jsme slavili mnoho různých svátků a významných dní, které v sobě často nesly „přídech“ propagandy tehdejší vládnoucí strany.
Nevím, kolik těchto svátků „aktivně“ přežilo do dnešní doby. Z titulu své „funkce“ otce se již léta nejčastěji účastním červnového MDD. Jsou však i další hezké svátky, které jsme začali více slavit až po roce 1989, jako například Den matek, nebo dnes již hodně komerční svátek sv. Valentýna.
Pamatuji si však ještě na jeden pozapomenutý svátek, kterým je „Březen – měsíc knihy“. Je to zajímavé. V minulém režimu se tento svátek slavil každý rok a přitom se knihy vydávaly velmi málo, a když, tak jen takové, které státní cenzura schválila. Zato v současnosti máme knih co hrdlo ráčí – přesto tento svátek upadl v zapomnění. Možná je to škoda, možná je to dobře. Nevím, třeba by zkomerčněl jako sv. Valentýn.
Když jsem řekl doma své ženě, že budu psát článek o knihách, zatvářila se pobaveně a prohlásila: „Ty a kniha? Vždyť tě nevidím jinak než s nějakým zákonem, ekonomickou publikací, či dokumenty o Evropské unii v ruce.“ Ano, má pravdu. Málokdy vezmu do ruky knihu a jen tak odpočinkově se do ní zahloubám. To ovšem neznamená že knihy nemám rád a že si jich nevážím.
    Nevím, jaké bude počasí až budete číst tyto řádky. Možná že „zvítězí“ zimní Bílá královna (z knihy Letopisy Narnie), nebo Jarní princ (ze stejnojmenného příběhu). Ať tak, či onak, najděte si aspoň chvilku a občerstvěte svoji duši četbou nějaké hezké knihy. Nemusí být zrovna nová. Může být z vaší malé či větší knihovničky, půjčená od sousedů nebo přátel, nebo z naší knihovny v CVČ na Lánech. Já se budu snažit také „napravit“ a aspoň trošku dohnat, co jsem zameškal.
A „měsíc knihy“ pak může být klidně i v květnu, září nebo třeba prosinci.

                                                                                                                    Antonín Crha
                                                                                                                    místostarosta