2006/11 – Listo-pad

Datum: 03/09/2009 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji | Autor: Antonín Crha

Tak už máme zase na krku zimu. Skončilo prosluněné a zcela výjimečné babí léto. Zahrádkáři si „lebedí“. Stihli totiž zrýt záhonky, mají sklizenou úrodu jablek, rajčat, paprik, mrkve, celeru a petržele, ošetřené trvalky, přikryté růže a vypuštěné bazény.
Listí žloutne a pomalu opouští svoje místo v korunách stromů, aby se mám mohlo plést pod nohy a uvádět nás v zoufalství svým množstvím. „Kdyby aspoň spadlo naráz“, řekne si zahrádkář, či pracovník úklidové čety. Ale ono ne. Padá si, jak a kdy se mu zachce. Poletuje si ve větru a nebere ohled na naše přání. Když je jeden strom holý, zcela určitě ten vedle  ne a ne opadat. Mnohdy nepomůže ani vítr, ani třepání. Prostě musíme počkat až přijde jeho čas.
    Ale na druhou stranu, když tak o tom přemýšlím a koukám kolem sebe, ono to zase není tak špatné, že hned nespadne všechno naráz. Můžeme se totiž alespoň déle radovat z krásy pestrobarevného, pozdně podzimního listí a měnícího se okolí.
    Už jste se letos třeba jen na chviličku zastavili a pohlédli do korun stromů? Ne? Tak pospěšte, možná právě dnes máte poslední příležitost. Možná začne brzy sněžit a potom budeme obdivovat úplně jiné krásy. Tyto podzimní by nám však uniknou neměly. Podobný pohled se nám totiž naskytne zase až za rok.
                                                                                                                Antonín Crha
                                                                                                                místostarosta