2006/10 – Pošta pro Tebe

Datum: 03/09/2009 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji | Autor: Antonín Crha

O existenci tohoto pořadu vím spíše z vyprávění. Je to prý pořad hezký a hlavně dojemný.
Nedávno jsem si na takového pošťáka zahrál i já. Rád bych se s vámi o svůj zážitek podělil. Jména tohoto vyprávění jsou změněná a případná shoda je jen náhodná.
Jistého dne na konci září mi na stole zadrnčel telefon. „Dobrý den pane místostarosto, tady Pavla Opuštěná. Nejsem sice z Bohunic, ale potřebovala bych vaši pomoc. Hledám svého dědečka. Měl by bydlet u vás  v Bohunicích. Nemohl by jste mi zjistit kde?“
„Víte slečno Opuštěná, my tyto informace poskytovat nesmíme. Nevím, co se mezi vámi stalo a ani jestli by si to dědeček přál“ odpovídám.
„Ale pro mne je to velmi důležité“ zněl smutný a zklamaný hlas ve sluchátku.
Protože mne její příběh začínal zajímat, nabídl jsem, že se pokusím zjistit, kde děda bydlí, že za ním zajdu a zeptám, zda by souhlasil s předáním adresy.  Ať mi sdělí jak se dědeček jmenuje a kolik je mu let.
„Skutečně byste byl ochoten to udělat? Jmenuje se Břetislav Opuštěný a je mu něco mezi sedmdesáti a třiaosmdesáti lety“, zněla trochu zvláštní odpověď a pak mi ještě nadiktovala číslo na svůj mobil.
Kde dotyčný bydlí se mi podařilo zjistit poměrně rychle a proto jsem hned vyrazil za ním. Přišel jsem do domu a hledal na schránkách, o které by se asi tak mohlo jednat patro, když přišel starší muž a ptá se „Koho hledáte?“. „Nevíte kde bydlí pan Opuštěný“ „To jsem já, co mi chcete?“ „Volala mi slečna Pavla Opuštěná vaše vnučka, chtěla by se s Vámi setkat“. „Já nevím…. Se synem se nestýkám již řadu let. Něco se mezi námi stalo“, říká ten překvapený muž smutným hlasem. „Ale ona už s otcem nebydlí, bydlí sama a moc o to stojí“ nevzdával jsem se.
„To je jiná. Víte, ale já jsem ji viděl naposledy, když měla dudlík. To je desítky let. Já skutečně nevím….“. „Tak ji zkuste aspoň zavolat. Určitě bude mít radost. Mohli byste se setkat na neutrální půdě, nebo byste mohl zajet za ní“, bojoval jsem dále.
„To by možná šlo. Tak jo dejte mi to číslo, já jí zavolám“ odpověděl ten muž již o poznání uvolněněji. S tím jsme se i rozešli.
Vytočil jsem číslo na mobilní telefon slečny Opuštěné: „Tady pošta pro Tebe. Chcete se setkat s panem Břetislavem Opuštěným?“
„Vy jste ho našel?“ zazněl radostný výkřik na druhé straně. „Ano chci, chci, chci“
                                                                                    Antonín Crha
                                                                                    místostarosta