2006/01 – Rozpočet, věc veřejná

Datum: 02/09/2009 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji | Autor: Antonín Crha

Je konec roku a my si dáváme nová předsevzetí. Takové „předsevzetí“ je i obecní rozpočet. Doba schvalování rozpočtu je velmi zajímavý, obdobím v životě státu, kraje, města i naší městské části. Každý úředník a politik je hrdý na to, když právě v jeho obci je dobrý rozpočet.
Každý rozpočet je přesný součet pravděpodobných částek. Něco  vyděláme z pronájmů majetku a nemovitostí, něco nám přiteče z podílu na daních, část jsou i dotace do sociální oblasti. Poměrně dost nám odevzdají hazardní hráči prostřednictvím poplatků z výherních automatů.
Naopak doufáme, že bude sněžit jen tolik, aby nám stačily prostředky, které jsme naplánovali  na posyp chodníků. Počítáme s tím, že nebudeme muset vyplatit více sociálních dávek než v jiné roky. Snad k nám budou letos milosrdnější i naši vandalové a podaří se něco ušetřit z prostředků na opravy.  Velmi nepravděpodobná se naopak jeví úspora za likvidaci černých skládek. Někteří naši spoluobčané totiž odkládají  svoje staré bytové vybavení (skříně, postele, pneumatiky, WC mísy, kuchyňské linky apod.) místo do sběrného střediska do okolí kontejnerových stání.  
Náš rozpočet je schválen, škoda jen, že se jeho projednávání setkalo s tak malým zájmem těch, kterých se týká nejvíce – našich občanů.
                        
                                                                                                        Antonín Crha
                                                                                                        místostarosta