2005/10 – Zaujalo mne v denním tisku

Datum: 02/09/2009 | Kategorie: Moje články v bohunickém zpravodaji | Autor: Antonín Crha

Když jsem zběžně procházel jedny nejmenované noviny ze středy 14. září tohoto roku, byly stále plné zpráv  dění v  New Orleans po řádění hurikánu Katrina, který udeřil téměř před měsícem.  Není se čemu divit. Utrpení lidí, kteří tam byli a prožili to peklo,  bylo velké. Dodnes bojují s následky záplav.
Náhle mi však padl do očí nadpis: „V USA soudí manžele za smrt 34 lidí při hurikánu“.
Nepřísluší mi odsuzovat manžele Salvadora a Mable Manganovi za jejich čin, kvůli kterému utonulo 34 starých, nemocných lidí. To bezpochyby udělá americká justice. Zaujalo mě něco jiného. Ani ne měsíc po tragédii už stojí před soudem první obžalovaní. Je to fascinující. Ani ne měsíc…..
Nemyslím si, že by americké soudnictví bylo vynikající a neomylné. Slavné soudní výroky, kdy dokáží odsoudit výrobce mikrovlnné trouby k finančnímu odškodnění za to, že v návodu na obsluhu nebyl uveden zákaz sušení živých koček v troubě (což jedna paní skutečně udělala a kočka ji přirozeně pošla), určitě vešly do historie.  
Rychlost amerického soudnictví je však  příkladná. Ani ne měsíc po tragedii stojí před soudem první obžalovaní.
Přiznám se, že do fungování naší justice nevidím natolik, abych mohl hledat viníky toho, proč to jinde jde rychleji než u nás. Domnívám se, že to není vina soudců. Snad je jich málo, snad je problém v systému. Přesto nám přeji, abychom jednou měli takovou justici, která dokáže vydat rozhodnutí dříve než nás přestane bavit  soudy obtěžovat.
                                                                                                                    Antonín Crha
                                                                                                                    místostarosta